9. Mezinárodní spolupráce

9.1 Smlouvy o spolupráci

Fakulta má uzavřeny dohody o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci s 26 školami z 10 zemí, převažují smlouvy s německými, britskými a americkými univerzitami. V roce 2000 byla připravena smlouva se stavební fakultou STU Bratislava, k jejímu podpisu došlo 20.2.2001.
BĚLORUSKO
Ústav elektroniky AV
FRANCIE
Lermes-Cost, Universite Blaise Pascal
L'Institut National des Sciences Appliquéés de Toulouse - LETHEM
L'Universite de Technologie de Compiegne (UTC)
IZRAEL
Technion Israel Institute of Technology Haifa
NĚMECKO
Universität Dortmund
IHI Zittau
IPHT Jena
FH Oldenburg
FH Frankfurt am Main
TU Dresden, Institute of Geodesy
TU Dresden, Institute of Cartography
TU Dresden - EIPOS
Institut für Slawistik der Humboldt Universität Berlin Volkshochschule Mitte
POLSKO
Warsaw University of Technology (PIW), Institut of Geodesy and Geodetic Astronomy
Rzeszow University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering and Aeronautics
University of Krakow
RAKOUSKO
BOKU Wien
SLOVINSKO
University of Maribor
ŠVÝCARSKO
Swiss Federal Institute for Environmental Science and Technology - EAWAG
USA
Mississippi State University - MSU
University of Pittsburgh, The Department of Civil and Environmental Engineering
University of Minnesota, Department of Biosystems and Agricultural Engineering
IOWA State University
VELKÁ BRITÁNIE
Heriot - Watt University - HWU, Department of Civil and Offshore Engineering, Edinburgh
University of East London, Faculty of Design, Engineering and the Built Environment - DEBE UEL

9.2 Zapojení fakulty do mezinárodních programů

Pro prestiž fakulty v zahraničí má velký význam její aktivní podpora a podíl na činnosti Asociace evropských stavebních fakult (AECEF) s účastí stavebních fakult z neevropských zemí. Tato organizace, založená z iniciativy FSv v roce 1992, v současné době sdružuje 51 stavebních fakult z 24 zemí Evropy, Kanady a USA. V roce 2000 byly za členy Asociace přijaty stavební fakulty Univerzity Minho (Portugalsko), Technické univerzity v Talinu (Estonsko) a Technické Univerzity v Bialystoku (Polsko). Podle statutu AECEF sídlí její sekretariát na fakultě stavební ČVUT v Praze. Pracovníci fakulty stavební nadále zastávají ve vedení AECEF významné funkce - Prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc. je prezidentem AECEF, Prof. Ing. Josef Macháček, DrSc. členem předsednictva Asociace a Doc. Ing. Jiří Váška, CSc. vykonává funkci generálního sekretáře.

Hlavní činnost Asociace byla v roce 2000 soustředěna do projektu EUCEET (European Civil Engineering Education and Training) (součást programu SOCRATES/ERASMUS), který je v pěti pracovních skupinách zaměřený na podporu spolupráce mezi univerzitami při rozvoji studijních programů stavebního inženýrství, zvýšení úrovně a efektivnosti výukového procesu, postgraduálního a celoživotního vzdělávání a spolupráce univerzit s profesními organizacemi a praxí. AECEF se podílí především na práci v oblasti studijních programů (pracovní skupina A) a hodnocení kvality studia a akreditace studijních programů (pracovní skupina B). Činnost AECEF ve vztahu k projektu EUCEET koordinuje Prof. Ing. Josef Macháček, DrSc. Výsledky tohoto projektu budou využívány při přípravě strukturovaného studia na fakultě stavební. První souhrnná analytická zpráva projektu EUCEET bude k dispozici v I.čtvrtletí roku 2001. Činnost Asociace zahrnuje pravidelné vydávání informačního bulletinu (AECEF Newsletter); v roce 2000 byl vydán Newsletter 1-2/2000. Podpora Asociace bude pro fakultu jednou ze základních priorit i v příštím období.

9.3 Zahraniční mobilita studentů a akademických pracovníků

V roce 2000 došlo k dalšímu nárůstu jak v počtu bilaterálních dohod v rámci programu EU SOCRATES/ERASMUS, tak ke zvýšení počtu studentů a doktorandů, kteří uvedený program využili. Na jedno až dvousemestrální studijní pobyty bylo vysláno 36 studentů a doktorandů, uskutečnilo se 6 výjezdů učitelů na tzv. "short teaching stay" na partnerské univerzity. Na druhé straně u nás v rámci tohoto programu studovalo v letním semestru 15 studentů ze zahraničí, v zimním semestru 17 studentů, na "short teaching stay" přijeli dva učitelé.

Pro školní rok 2001/02 bylo uzavřeno na úrovni fakulty 28 bilaterálních dohod umožňujících vyslání 52 studentů nebo doktorandů, celkový objem studentských mobilit je 350 měsíců. Přes uvedený nárůst jak v počtu bilaterálních dohod, tak v celkovém objemu plánovaných studentských výjezdů nebude zdaleka pokryt zájem studentů a hlavně doktorandů o tyto pobyty. Fakultním koordinátorem programu SOCRATES na fakultě je Doc. Ing. Václav Kuráž, CSc.

Výjezdy pracovníků fakulty a studentů do zahraničí

1997199819992000
výjezdy pracovníků490452480492
přijetí hostů241267281303
výjezdy studentů (SOCRATES)  2536

V roce 2000 se uskutečnilo celkem 492 výjezdů do 39 zemí, nejvíce na Slovensko (120 osob) a do Německa (97 osob). Přijato bylo celkem 303 zahraničních návštěvníků a na úrovni děkana bylo přijato 5 zahraničních delegací. Výjezdy pracovníků fakulty i přijetí hostů byly v převažující míře hrazeny z grantových prostředků.


Kapitola 10