Zpráva o činnosti studentské komory AS FSv ČVUT za období roku 2003

1. Úvod

Studentští členové akademického senátu (dále "studentská komora" nebo "SK") se v roce 2003 aktivně zapojovali do jednání AS v drtivé většině projednávaných bodů. Konkrétní činnost studentské komory nebo jejich členů je uvedena dále:

2. Realizované projekty v oblasti zlepšení komunikace akademické obce a AS

Diskusní fórum AS FSv:
V dubnu 2003 byl zahájen provoz "Diskusního fóra SK AS FSv" na adrese http://klobouk.fsv.cvut.cz/~vrf/dfsenat. Diskusní fórum sbírá podněty od studentů týkající se konkrétních problémů trápících studenty na fakultě. Z diskusního fóra vzešly některé podněty studentů, které byly následně řešeny na AS a s vedením fakulty.

Prezentace AS FSv na nástěnce:
Z podnětu SK byla nástěnka AS ve vestibulu budovy "C" doplněna seznamem členů AS s fotografiemi a základními údaji o členech AS, což by mělo vést příslušníky akademické obce k lepší orientaci na konkrétní senátory v případě problému.

Výběry z jednání AS na serveru Student:
V průběhu roku 2003 se na studentském informačním serveru ČVUT http://student.cvut.cz začaly (prozatím nepravidelně) objevovat články přibližující jednání AS studentům. Studentská komora AS FSv je jedním z registrovaných přispěvatelů na serveru Student s podpisem "studentští senátoři FSv".

3. Realizované návrhy na zlepšení prostředí na fakultě

Třídění odpadu:
Z podnětu SK AS bylo na 13. zasedání AS dne 27.3.2003 schváleno usnesení, ve kterém AS žádá trvalé umístění kontejneru na papír namísto dosavadní praxe odvozu papíru z kanceláří 1x za půl roku. Reklamní kampaň zajistila členka SK Ing. Hana Nováková ve spolupráci s domovskou katedrou.

Samoobslužná kopírka:
Byla instalována na prvotní podnět SK AS.

4. Vznesené, ale (prozatím) nerealizované návrhy:

Snaha o vybudování kolárny:
Žádost byla vznesena již v roce 2002. Po delším jednání se řešení této záležitosti odsouvá - bude řešeno ve spojitosti se zastřešením atrií v budově "D".

Šatny:
Bylo žádáno o zvětšení kapacity šatny. Vzhledem k rekonstrukci vstupního prostoru plánované na rok 2004-2005 nebyla žádost vyslyšena.

Vstup doktorandů na fakultu mimo běžnou pracovní dobu:
SK vytváří trvalou snahu otevřít doktorandům v oprávněných případech vstup do budovy FSv i do pozdních večerních hodin i o víkendech bez větších obstrukcí. Bylo dočasně vyřešeno zlepšením možnosti doktorandů získat kartu opravňující ke vstupu mimo otevírací hodiny.

Kritika kvality bufetu:
SK AS trvale kritizuje kvalitu přetíženého bufetu v budově FSv.

Informační politika:
Trvalým problémem je neexistence takových pravidel šíření informací, aby se relevantní údaje dostaly pokud možno bez časového zpoždění až přímo k adresátům, zejména studentům. Vznikl návrh zasílat důležité informace na školní e-mail. Tato myšlenka prozatím není doladěna, je třeba najít způsob, jak zajistit, aby byly zasílány jen skutečně podstatné informace a studenti tyto e-maily četli.

5. Témata, na nichž SK spolupracovala s vedením fakulty:

Hodnocení pedagogů studenty:
Na přípravě celé akce se (zejména přípravou dotazníků) za SK AS zúčastnili Petr Souček, Jitka Poděbradská, Hana Nováková a p.Musil. Na propagaci akce se účastnil Matěj Lepš.

Vyhodnocení samoevaluace doktorandů:
Na vyhodnocení samoevaluace doktorandů za akademický rok 2002/2003 se za SK AS podíleli Petr Souček a Ing.Mondschein.

Směrnice děkana pro realizaci studijních programů:
Zástupci SK v pedagogické komisi se zúčastnili jednání komise, v níž byla tato směrnice projednána a doporučena k úpravám.

6. Ostatní:

Konference zástupců akademických senátů stavebních fakult KOSTAF 2003 v Žilině:
Konference se účastnili dva zástupci, kteří jednali v pracovních skupinách. Přínosem konference je možnost srovnání stavu a situace na jiných stavebních fakultách v ČR a SR a výměna zkušeností při řešení obdobných problémů. Účastnili se Tomáš Jiřikovský a Vratislav Filler.

Seminář "Úloha studenta v občanské společnosti":
Seminář byl setkáním zástupců akademických senátů s politiky, představiteli MŠMT a legislativci. Zástupci za SK AS FSv se aktivně účastnili diskuse. Účastnili se Petr Souček a Vratislav Filler.

Seminář "Vysokoškolská legislativa":
Seminář pořádá Akademické Centrum Studentských Aktivit (ASCA) a je zaměřen na seznámení akademických senátorů s legislativou, kterou potřebují při své prácí v AS, zejména s vysokoškolským zákonem. Realizovaný seminář na Herbertově byl pořádán pro studentské senátory všech fakult a velkého senátu ČVUT a byl doplněn o program zajišťující seznámení akademických senátorů na úrovni ČVUT. Za AS FSv se zúčastnili Vratislav Filler a Tomáš Jiřikovský.

Turnikety ve vrátnici:
Někteří členové SK se postavili proti konkrétní úpravě bezpečnostního zajištění budovy fakulty formou turniketů ve vstupu. Řešení pokračuje v roce 2004.

7. Závěr:

Studentská komora AS se aktivně zapojovala do činnosti AS. Mnohé drobnější návrhy ze strany studentské části akademické obce či AS byly realizovány, některé na svojí realizaci teprve čekají. Studentská komora AS by měla i v novém roce hledat způsoby, jak být prospěšná akademické obci a jak napomoci při řešení některých dlouhodobě přetrvávajících témat pro jednání na půdě AS i fakulty jako celku.