Podkladový materiál pro výroční zprávu ČVUT za rok 1997 za FSv

Předkládá:
Doc. Ing. Ladislav LAMBOJ, CSc., děkan stavební fakulty
Praha, leden 1998

1. Koncepční změny a rozvoj fakulty

Přestože počet přihlášených ke studiu neustále roste, je třeba se neustále věnovat propagaci studia na fakultě. Průběžně je nutné vyhodnocovat koncepci studia na fakultě, učební plány jednotlivých studijních oborů s vyvozováním závěrů pro případné úpravy. Vzhledem k rostoucímu počtu studentů je třeba hledat racionální organizaci studia i obsah a formy výuky jak na inženýrském, tak na bakalářském studiu. Podpora a rozvoj studentské vědecké a obecně tvůrčí práce, hodnocení výuky studenty, zvyšování úrovně diplomových prací a státních závěrečných zkoušek jsou trvalými prioritami fakulty. Příkladem vhodných cest je spolupráce fakulty s velkými firmami (např. Vodní stavby, Metrostav) při vyhlašování studentských soutěží fakultou či podobné aktivity jednotlivých kateder, včetně zapojování studentů vyšších ročníků do odborné a vědecké práce učitelů. Významným úkolem je problematika studia v angličtině, zejména výuka v závěrečných ročnících. Řadu úkolů bude třeba řešit v souvislosti s prvními zkušenostmi s ukončováním bakalářského studia a v souvislosti s přijímáním absolventů bakalářských studií na studium inženýrské.

2. Pedagogická oblast

Ve školním roce 1997/98 studuje celkem 5341 studentů, z toho největší podíl představují studenti inženýrského studia (4618 studentů), na třech bakalářských oborech studuje 174 studentů, interních studentů postgraduálního studia je 125 a externích studentů postgraduálního studia je 44. Studium mělo ke dni 31.10.1997 přerušeno celkem 380 studentů. Relativně malý podíl postgraduálních studentů v rámci ČVUT vyplývá mimo jiné z toho, že absolventi fakulty nacházejí zpravidla bezprostředně po ukončení studia dobré uplatnění v praxi. Počet studentů denního studia na fakultě od školního roku 1990/91 s malými výkyvy neustále roste. Například oproti minulém školním roku jde o nárůst 170 studentů, oproti roku 1990/91 o nárůst 1140 studentů. Je to ovlivněno zejména zájmem o studium většiny studijních oborů, bezproblémovým uplatněním absolventů na trhu práce a v neposlední řadě vznikem nových studijních oborů.

Ke studiu se ve školním roce 1997/98 přihlásilo 3007 studentů, k přijímacím zkouškám se jich dostavilo 2398. Všichni se podrobili přijímací zkoušce z matematiky a fyziky a na základě přijímacího řízení bylo na inženýrské obory přijato celkem 1443 studentů a na bakalářské obory 108 studentů. Z nich celkem do zimního semestru zapsalo 1278 studentů (z toho 78 na bakalářské obory). V letošním školním roce mohou studenti na fakultě studovat v 10ti inženýrských oborech a ve 3 bakalářských oborech. Jde o inženýrské obory - pozemní stavby a architektura, pozemní stavby a konstrukce, konstrukce a dopravní stavby, konstrukce a materiál, vodní hospodářství a vodní stavby, podnikání a řízení ve stavebnictví, management a ekonomika, systémové inženýrství ve stavebnictví a investiční výstavbě, geodézie a kartografie, inženýrství životního prostředí - a o bakalářské obory - realizace pozemních a inženýrských staveb, stavební management, katastr nemovitostí.

Systém studia na fakultě se řídí studijním a zkušebním řádem a s ním spojeným kreditním systémem. Dává nemalé možnosti studentům, aby si vytvářeli v návaznosti na doporučený časový plán studia jednotlivých studijních oborů své vlastní studijní plány podle zájmu, popř. podle vlastních představ o pozdějším uplatnění v praxi. Na jedné straně je tento systém poměrně liberální - umožňuje studentovi volbu tempa studia, zahraniční pobyty, praxe, vlastní časový harmonogram studia, na druhé straně však klade velké nároky na samostatnost a zodpovědnost studentů.

3. Věda a výzkum

Na FSv probíhá postgraduální doktorandské studium v 7 studijních oborech. Vědecká rada fakulty doporučila koncem roku 1997 rektorovi ČVUT, aby požádal o akreditaci dalšího oboru: "Fyzikální a materiálové inženýrství".

K 1.1.1998 bylo oddělením evidováno v tříletém studiu celkem 168 studujících doktorandů - 125 interních a 43 externích. Navíc 45 absolventů PGS již tříleté studium ukončilo a připravují svoji doktorskou disertační práci k obhajobě, z nich 25 musí ještě napřed složit rigorózní zkoušku.

V průběhu roku získalo 7 absolventů PGS titul Dr., z nich byla jedna žena - vládní stipendistka z Mongolska. Obory nově jmenovaných doktorů jsou: 2 z pozemních staveb, 3 z konstrukcí a dopravy, 1 z vodního hospodářství a vodních staveb a 1 z geodézie a kartografie. Další 4 žádosti o obhajobu disertační práce jsou v řízení.

Oddělení pro vědeckovýzkumnou činnost propaguje zapojení doktorandů do řešení externích grantových úkolů. Doktorandi tak získávají konkrétní zkušenosti z výzkumu, realizovaného osvědčenými týmy, dostávají navíc příležitost referovat o získaných výsledcích na konferencích a sympoziích i v zahraničí, včetně možnosti publikování výsledků. Že tato spolupráce nebyla zanedbatelná, o tom svědčí skutečnost, že z grantových prostředků doktorandi získali v roce 1997 příplatky ke stipendiu v celkové výši 847.500 Kč.

Na fakultě se uskutečnila 1 obhajoba kandidátské disertační práce. V řízení na oddělení pro vědu a výzkum fakulty je 1 žádost o obhajobu kandidátské disertační práce a 2 žádosti o obhajobu doktorské disertační práce. Vědecká rada fakulty udělila 1 hodnost CSc.

Uskutečnilo se jmenování Prof. K.V.Rao z Velké Britanie hostujícím profesorem pro obor vodní hospodářství a vodní stavby. Bylo jmenováno 7 docentů a 1 návrh na jmenování docentem je v řízení na ČVUT. Na oddělení pro VVČ je v řízení 5 návrhů na jmenování docentem. Před Vědeckou radou fakulty proběhlo 1 řízení k návrhu na jmenování profesorem, návrh byl schválen všemi potřebnými institucemi a uchazeč byl již jmenován profesorem. Vědecká rada fakulty zasedala celkem čtyřikrát.

Oddělení pro vědu a výzkum pečuje o celoroční informovanost řešitelů o grantových soutěžích, termínech podávání návrhů grantových projektů a jejich ukončování, uzavírá spoluřešitelské smlouvy se spolunositeli, zajišťuje včasné převádění finančních prostředků spolunositelům a sleduje omezenou výši odměn z grantů GA ČR.

V roce 1997 bylo na fakultě řešeno celkem 153 grantových úkolů v celkovém objemu 47,003,000 Kč, z toho bylo jen 20 interních grantů fakulty za 427.850 Kč.

Celkový objem dotací podporujících výzkum na Fakultě stavební trvale vzrůstá. Instruktivně to prokazují relativní údaje z předcházejících let. Porovnáme-li totiž objem finančních prostředků využitých na výzkum v roce 1997 s předcházejícími roky, jeví se tento nárůst takto: ve srovnání s rokem 1993 - 441,6%, s rokem 1994 - 211,8%, s rokem 1995 - 124,6% a s rokem 1996 107,7%.

Uvedené objemy finančních částek představují součet celkových částek dotací na jednotlivé druhy grantových projektů. Určité částky byly určeny pro spolunositele grantových projektů.

4. Zahraniční a vnější styky

Oficiální styk fakulty se zahraničím je zajišťován oddělením zahraničních styků. To zajišťuje výjezdy pracovníků fakulty do zahraničí a přijetí zahraničních hostů, schvalování a evidenci dohod o spolupráci se zahraničními školami a institucemi a šíření informaci o nabídkách zahraničních pobytů pro pracovníky a studenty fakulty. V roce 1997 vyjelo do zahraničí 490 pracovníků fakulty, bylo přijato 241 zahraničních hostů a provedeno 601 devizových vybavení.

Oddělení ZS spolupracovalo v rámci ČVUT na přípravě řady cizojazyčných materiálů. Nejvýznamnějšími materiály jsou: PROSPECTUS 1998/99 - publikace ČVUT obsahující anotace předmětů nabízených v angličtině, obecné informace o ČVUT a o podmínkách studia pro zahraniční studenty, kde nabízí studijní modul Building Construction and Structures složený ze 69 povinných předmětů a 32 předmětů volitelných a dále 20 předmětů doktorandského studia. Vydán byl "Informační leták o stavební fakultě" - informační materiál FSv obsahující v angličtině základní informace o FSv, určený pro zahraniční návštěvníky fakulty a zájemce o studium. Oddělení ZS seznamovalo průběžně pracovníky fakulty dopisy, vývěskami ve skříňce zahraničního oddělení a nyní i elektronickou poštou s nejrůznějšími nabídkami na stáže, stipendijní pobyty. V roce 1997 se jednalo celkem o 63 konkrétních nabídek. Zahraniční oddělení rovněž zajišťovalo agendu členství fakulty v mezinárodních nevládních organizacích, kde jsou evidována 3 členství kolektivní a 25 členství individuálních.

Na úrovni vedení bylo přijato celkem 14 návštěv, převážně představitelů universit. Rok 1997 byl plodný na uzavírání dohod o spolupráci se zahraničními universitami. V řadě případů byla důvodem snaha o navázání pracovních kontaktů v rámci projektů TEMPUS, ERASMUS, Leonardo da Vinci, aj. Celkem bylo uzavřeno 10 smluv.

V rámci výměnných studijních pobytů, především s vybranými státními americkými universitami (Kansas, Ohio), spolupracovalo oddělení ZS s garanty těchto pobytů, ve spolupráci s oddělením ZS RČVUT se podílelo na zpracování pořadníku studentů fakulty přihlášených ke studiu v zahraničí a účast při jazykových testech.

Z hlediska zahraničních styků fakulty má velký význam Asociace evropských stavebních fakult, s účastí stavebních fakult z neevropských zemí (AECEF). Tato organizace založená z iniciativy FSv v roce 1992 v současné době sdružuje 48 stavebních fakult z Evropy, Kanady a USA. Sekretariát Asociace má podle statutu AECEF sídlo na fakultě stavební ČVUT. V roce 1997 se konalo druhé mezinárodní symposium AECEF v Odense (Dánsko) s názvem "Quality in Civil Engineering Education".

V rámci vnějších vztahů zajišťuje fakulta informační činnost v objektu školy (monitory, vývěsky, elektronická pošta). Jedná se o informace zájemcům o studium na fakultě, včetně zahraničního, o pracovních příležitostech v ČR i zahraničí, studentských soutěžích vyhlašovaných ve spolupráci se stavebními firmami a dalšími institucemi a vyhodnocení těchto soutěží. Od roku 1995 zajišťuje fakulta každoročně přípravu a distribuci katalogu stavebních a zeměměřických firem s názvem "Nabídka firem pro studenty a absolventy FSv ČVUT". Významná je spolupráce fakulty se stavebními firmami. Mezi fakultou a významnými stavebními organizacemi je uzavřena řada oboustranných dohod, za účelem vzájemného prospěchu. V roce 1997 měla fakulta uzavřeny smlouvy s 12 organizacemi.

5. Rekonstrukce, výstavba a investiční činnost

Výstavba byla od začátku roku ovlivněna ekonomickým stavem národního hospodářství a v jeho důsledku nebylo možné zahájit ani přípravu několika stavebních akcí, které by podstatným způsobem, obdobně jako v minulých letech přispěly ke zlepšení provozu fakulty. Byla zahájena a dokončena jediná velká akce - rekonstrukce otopného systému budovy D, jejíž finanční rozsah činil přes 12 milionů.

Na počátku nového funkčního období vedení fakulty bylo třeba zajistit zahájení činnosti několika komisí, jejichž prostřednictvím jsou posuzovány projekty, dodávky a nákupy formou výběrových řízení. Byly jmenovány komise s dlouhodobým působením: investiční, pro úklid, pro nákup počítačového vybavení, pro nákup audiovizuální techniky a pro drobné akce. V těchto komisích působilo celkem 27 pedagogických, vědeckovýzkumných a technických pracovníků fakulty. Rozhodnutím vedení fakulty došlo ke změně řízení Střediska technicko provozních služeb. Přímým řízením střediska byl pověřen tajemník fakulty, metodickým proděkan pro výstavbu. Středisko zajišťuje veškeré provozní, údržbářské a investiční akce fakulty.

V dubnu předložil proděkan pro výstavbu vedení fakulty návrh na investice v roce 1998 se záměrem zprovoznit za cca 7 mil. čistící lávky na fasády, rekonstruovat za 3 mil. nouzové osvětlení, za 3 mil. všechny rozvaděče elektro a za 7 mil. dobudovat na odpovídající hygienické úrovni WC. Záměr byl prostřednictvím ČVUT předložen Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a byl v celém rozsahu ministerstvem zamítnut z důvodu nedostatku financí. Pozornost byla tedy věnována drobným nedostatkům a haváriím. Závažnou byla havárie nouzového osvětlení v budově A, kde bylo nutné provést opravu stávajícího systému na úkor toho, že vhodnější by byla rekonstrukce. Avšak z důvodu charakteru byrokratických předpisů bylo možné provést pouze opravu. Při vichřici na jaře byla utržena část střešního pláště budovy B a bylo nutné okamžitě provést generální opravu, což se poté, co bylo zajištěno provizorní přikrytí, zdařilo.

V létě rozhodl okresní hygienik v Táboře uzavřít provoz střediska v Černicích, a tak bylo nezbytné provést stavebně technický průzkum, navrhnout opatření a zajistit odpovídající úpravy. V listopadu byla vybrána odborná firma, která v současnosti montuje novou vzduchotechniku a provádí sanaci celého objektu proti plísním včetně malování. Akce bude ukončena v únoru a provoz objektu obnoven tak, aby mohl v celém rozsahu být užíván od jara 1998.

Byly nakoupeny nové bezhlučné a výkonnější zpětné projektory, které budou instalovány do poslucháren ihned po ukončení výuky zimního semestru. Taktéž byla modernizována audiovizuální technika, která je používána v zasedací síni děkana a podle potřeby přednášejících v učebnách. Některé poměrně závažné nedostatky nebylo možné řešit. K nim patří na příklad přetápění podzemních prostorů budovy C od tepelných ztrát vedení rozvodů topení, neutěšený stav dlažeb a některých podlah v budově D a v podzemí budovy A, neuspokojivý stav nouzového osvětlení v budovách B, C a D a další.

6. Hospodaření

Po velmi komplikovaném předchozím období se finanční pozice fakulty v průběhu roku 1997 opět stabilizovala. Zlepšené výkonové ukazatele i zvýšená aktivita ve vědecko-výzkumné činnosti znamenaly zvýšení státního příspěvku na provoz pro rok 1997 celkem o 22.672,- tisíc Kč.

Výnosy r. 1997: státní příspěvek na provoz 223.799,- tis.
státní příspěvek na odpisy 25.294,- tis.
ostatní výnosy, včetně externích grantů 10.440,- tis.
výnosy a tržby hospodářské činnosti 18.457,- tis.
Náklady 1997: hlavní činnost 249.757,- tis.
hospodářská činnost 16.583,- tis.
Výsledek hospodaření: zlepšený hosp. výsledek hlavní činnosti 9.776,- tis.
zisk hospodářské činnosti 1.874,- tis.

Použití fondů a zůstatek k 31.12.1997:

FRIM 41.634 tis. zůstatek 4.089,- tis.
fond odměn 685 tis. zůstatek 1.026,- tis.
rezervní fond 547 tis. zůstatek 4.949.- tis.
FKSP 3.599 tis. zůstatek 1.791,- tis.

Vývoj mezd a pracovníků:

rok 1996 rok 1997 index
mzdový limit (tis. Kč) - 108.943,- -
skutečnost 108.433,- 109.678,- 1,011
průměrná mzda (Kč) 13.519,- 13.736,- 1,016
počet pracovníků (přepočtený) 668,2 648,5 0,970

Z údajů mzdové oblasti je zřejmé, že další pokles počtu pracovníků fakulty ovlivnil vývoj průměrné mzdy v roce 1997. Podobně významným, avšak negativním zásahem bylo zrušení dalšího platu ve 2.pololetí 1997.

7. Výhledy do následujícího roku