5. Výstavba a modernizace fakulty

Výroční zpráva za rok 1998

Proces výstavby a modernizace fakulty metodicky řídí proděkan pro výstavbu Doc. Ing. Jindřich Šmejcký, CSc., organizačně ho zajišťuje Bedřich Fritzen, vedoucí Střediska technicko provozních služeb. Toto středisko je podřízené tajemníkovi fakulty Ing. Jaroslavu Pavlíkovi.

V oblasti výstavby pokračoval trend nedostatku finančních prostředků, v tom smyslu bylo možné v roce 1998 provést v podstatě pouze nejnutnější práce, spojené se zajištěním provozu fakulty a udržením stávajícího standardu jejich prostorů.

Nejrozsáhlejší akcí byla rekonstrukce a modernizace dvou osobonákladních výtahů v budově B a jednoho v budově A. Tyto práce byly zahájeny a dokončeny v době útlumu provozu fakulty - v letních měsících. V téže době proběhla modernizace počítačové laboratoře a zasedací místnosti katedry konstrukcí pozemních staveb. Na podzim došlo k modernizaci 4 hygienických zařízení ve 2.a 3.podlaží budovy B. To byly hlavní akce, které je možné zařadit do kategorie viditelného zlepšení, přitom již neodkladně nutného.

Ostatní dokončené práce spočívaly v tom, že probíhaly víceméně skrytě, akademická obec změny, z nich vyplývající nezaregistrovala a ani nemohla. K nim patří úprava rozvodny nízkého napětí v budově D, zřízení náhradního zdroje alarmu budov fakulty, montáž nového nízkotlakého bojleru včetně jeho rozvodů, montáž nových čerpadel ve výměníkové stanici, oprava stavebních poruch (trhlin) v podlahách a příčkách v budově B a C, oprava 60ti kusů střešních světlíků budovy D a oprava nouzového osvětlení budov B, C a D.

Bylo nutné provést modernizaci pracovny děkana a přilehlých prostorů, jejichž vnitřní zařízení bylo pořízeno v roce 1977 a dožilo. Byla zahájena rekonstrukce skladu chemikálií na šatny tenisových dvorců za budovou D. Toto zařízení bude sloužit výuce tělesné výchovy a zájmové činnosti pracovníků fakulty.

Byly zpracovány studie a projekt:

V roce 1998 byly zahájeny práce na projektech rekonstrukce vzduchotechniky podzemního podlaží budovy C a tento projekt byl v lednu 1999 dokončen.

V březnu byly dokončeny opravy ve výukovém a rekreačním středisku v Černicích a proběhla zde rekolaudace kuchyně a přilehlých prostorů s kapacitou 100 jídel.

Byla vyměněny zpětné projektory ve většině poslucháren, jejich provoz je nyní bezhlučný. Za zmínku stojí instalace nového osvětlení čelní stěny ve velkých posluchárnách budovy B.

Kromě uvedených akcí byly na úseku výstavby provedeny práce instalatérské, topenářské, lakýrnické, malby, opravy střešních krytin a vpustí, stavební úpravy některých místností (žaluzie, podlahy, zatemnění atd. v rámci běžné stavební údržby a drobných změn, vzniklých v důsledku redislokací.

Z roku 1998 do roku 1999 přešla řada akcí, ke kterým patří:

1. dokončené
  2. dále probíhající

Vlivem narůstajících cen muselo dojít k přehodnocení investičních záměrů, podaných v minulém roce, popřípadě dříve, tj. rekonstrukce a modernizace hlavního elektrorozvaděče, patrových rozvaděčů a páteřních rozvodů pro budovy A a B. Původně celkové náklady 9 mil. Kč vzrostly na 14 mil. Kč a navíc znaleckým posudkem byl stav uvedených zařízení označen jako havarijní. Na uvedené akce byla podána rektorátu ČVUT žádost o příděl z havarijních prostředků.

Pro letošní rok bylo upuštěno od rekonstrukce poslucháren budovy C, stejně tak jako od modernizace hlavního vstupu na fakultu.

Protože posluchači fakulty kritizují nedostatečnost fakulty ve vybavení prostorů s počítačovými pracovišti, bylo rozhodnuto vybudovat počítačový sál s nepřetržitým provozem.

V roce 1999 bude nutné neodkladně dokončit několik připravených prací, ke kterým patří:

Proděkan: Doc. Ing. Jindřich Šmejcký, CSc
Středisko technicko-provozních služeb: Bedřich Fritzen