9. Mezinárodní spolupráce

(Prof. Veverka)

9. Mezinárodní spolupráce ve vzdělávání

Fakulta má uzavřeny dohody o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci s 29 školami z 10 zemí, převažují smlouvy s německými, britskými a americkými universitami. V roce 1999 byly nově uzavřeny dvě smlouvy a sice s ruskou Moscow State University of Geodesy and Cartography (MIIGAIK) a školou Akademie Zwickau v Německu. Výjezdy pracovníků fakulty i přijetí hostů byly v převažující míře hrazeny z grantových prostředků.
Oddělením ZS bylo zabezpečeno 480 výjezdů do 34 zemí, nejvíce na Slovensko (111 osob) a do Německa (103 osob). Dále bylo zabezpečeno 631 devizových vybavení, včetně bezhotovostních plateb, přijato 281 zahraničních návštěvníků a zabezpečeno ubytování pro 120 osob v rámci hromadných akcí pořádaných fakultou. Na úrovni děkana bylo přijato 7 zahraničních delegací.

9.1 Zapojení fakulty do mezinárodních programů

V roce 1999 byl na fakultě úspěšně ukončen jeden tříletý projekt programu TEMPUS-Phare jehož fakulta byla nositelem (zaměřený na studium magisterského studijního oboru Pozemní stavby a konstrukce) a fakulta se stala nositelem nového projektu zaměřeného na celoživotní vzdělávání pracovníků státní správy a samosprávy v rámci budoucího připojení ČR k EU (pro oblast protipovodňové ochrany). V rámci tohoto projektu budou přednášet odborníci ze zemí EU, zejména z Německa, Rakouska, Nizozemí a Itálie.

Asociace evropských stavebních fakult (AECEF)

Pro zvyšování prestiže fakulty v zahraničí má velký význam aktivní podpora a podíl na činnosti Asociace evropských stavebních fakult (AECEF) s účastí stavebních fakult z neevropských zemí. Tato organizace, založená z iniciativy FSv v roce 1992, v současné době sdružuje 48 stavebních fakult z 23 zemí Evropy, Kanady a USA. Sekretariát Asociace má podle statutu AECEF sídlo na fakultě stavební ČVUT. V roce 1999 se konalo třetí mezinárodní symposium AECEF v Cardiifu (Velká Británie) s názvem "Civil Engineering Learning Technology". Symposia, které se zaměřilo na diskusi několika pracovních otázek (Integration into Cirruculum, Courseware Development, Professional Development, Internet Based Learning a Institutional Strategies), se zúčastnilo 55 delegátů ze 17 zemí; celkem bylo předneseno 34 referátů. Pracovníci fakulty na symposiu přednesli 5 referátů a vedli jednání několika pracovních sekcí. Souběžně se uskutečnilo třetí zasedání General Assembly Asociace, které do funkce prezidenta AECEF znovu zvolilo Prof. Ing. Jiřího Witzanyho, DrSc, členem předsednictva Prof.Ing. Josefa Macháčka, DrSc, a potvrdilo ve funkci generálního sekretáře Doc. Ing. Jiřího Vášku, CSc. Bylo rozhodnuto o uspořádání 4. mezinárodního Symposia v roce 2001 v Moskvě s názvem "Environmental Aspects in Civil Engineering Education". Činnost Asociace zahrnuje pravidelné vydávání informačního bullletinu (AECEF Newsletter); v roce 1999 byla vydána dvě čísla.
Asociace je rovněž zapojena v rámci programu SOCRATES/ERASMUS do projektu EUCEET (European Civil Enginering Education and Training), zaměřeného na podporu spolupráce mezi univerzitami při rozvoji studia stavebního inženýrství a zvýšení jeho úrovně a efektivnosti. AECEF se podílí především na práci v oblasti hodnocení kvality studijních programů. Činnost AECEF ve vztahu k EUCEET koordinuje Prof.J.Macháček,DrSc. Podpora činnosti Asociace je i v příštím období pro fakultu prestižní záležitostí.

9.2. Zahraniční mobilita studentů a akademických pracovníků

V rámci programu SOCRATES-ERASMUS bylo vysláno na jedno-dvousemestrální výměnné studijní pobyty 25 studentů a doktorandů, na druhé straně 15 studentů z partnerských univerzit bylo přijato na naší fakultu. V letním semestru se uskutečnily tři výjezdy učitelů na tzv. "short teaching stay", dva učitelé byli přijati v rámci tohoto programu na FSv. Pro školní rok 2000/2001 bylo uzavřeno na úrovni fakulty 18 bilaterálních dohod, celkový objem plánovaných studentských mobilit je 287 měsíců. Nabídka je rozšířena o 3 francouzské univerzity a jednu portugalskou, na druhé straně dohody se školami, u kterých nebyl o mobility zájem, nebyly obnovovány. Fakultním koordinátorem těchto zahraničních mobilit je doc. Ing. Václav Kuráž, CSc.

9.3 Výjezdy pracovníků fakulty do zahraničí


Kapitola 11