Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“

8. února – 7. dubna 2022 v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze

Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“ je určena široké veřejnosti a nabízí unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem kaskády přehrad a seznamuje s aspekty změn krajiny a jejího osídlení.

Prohlídky

Adresa: Fakulta stavební ČVUT, Thákurova 7/2077, 166 29 Praha 6

Výstava je zdarma přístupná denně 9:00 – 18:00 od 8. února do 7. dubna široké veřejnosti. Součástí výstavy jsou také komentované prohlídky v těchto termínech a časech:

Virtuální realita

Prohlídka digitální rekonstrukce původního údolí ve virtuální realitě je možná v uvedených termínech:

O výstavě

Výstava se věnuje úseku od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a představuje unikátní pohled na vltavské údolí a jeho přetváření především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. K vidění tu ale jsou i mnohem starší rukopisné mapy, informace o historických povodních sahajících až do středověku, ale také se lze seznámit s hydrotechnickými stavbami z druhé poloviny dvacátého století nebo zaniklými obcemi. V rámci expozice jsou využity staré mapy, plány, videa, webová mapová aplikace, historické údolí Vltavy ve virtuální realitě, staré pohlednice a fotografie porovnávající historický stav se současností, je tu více než padesát výstavních panelů a mnoho dalšího. Naprostým unikátem jsou 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy zobrazující reliéf krajiny tak, jak vypadal před zatopením.

Na výstavě se podíleli odborníci z Katedry geomatikyKatedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUTgeografové z Přírodovědecké fakulty UK.

O projektu

Výstava je součástí projektu „Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky“, č. projektu. DG18P02OVV037, řešeného v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury ČR v letech 2018-2022.