Pořizovací cena investice

Investice je od 1. 1. 2021:

Dlouhodobý hmotný majetek (stroje, přístroje, zařízení, stavba) s pořizovací cenou nad 80 000,- Kč vč. DPH
Dlouhodobý nehmotný majetek (SW) s pořizovací cenou nad 80 000,- Kč vč. DPH

Projekty OP VVV – přechodná evidence

Dlouhodobý hmotný majetek s pořizovací cenou nad Kč 40 000,- do 80 000,- Kč vč. DPH
  • V účetnictví provozní náklad – účet 5010502 – ve výkazech poskytovateli investice

Dlouhodobý nehmotný majetek s pořizovací cenou nad Kč 60 000,- do 80 000,-Kč vč. DPH
  • V účetnictví provozní náklad – účet 5180519 – ve výkazech poskytovateli investice

Při pořízení investice ovšem záleží na zdroji financování, který výše uvedené ještě upravuje, a to následovně:
  1. Doplňková činnost TA 8xx – z tohoto zdroje nelze investice pořídit, je nutno žádat pana tajemníka o "výměnu" katedrového zdroje za zdroj fakultní (tj. FRIM). Dále viz bod 3.
  2. Projekty (pokud dovolují nákup investice) – zákon neumožňuje odpočet DPH, rozhodná pořizovací cena je cena včetně DPH.
  3. Fakultní investiční zdroj FRIM TA 960 – rozhodná pořizovací cena je fakturovaná cena, tj. základ daně (cena bez DPH) + koeficient DPH (aktuálně je koeficient 9 % z částky DPH).
  4. Oba zdroje tj. projekty + FRIM (tzn. dofinancování projektového zdroje zdrojem fakultním FRIM) – rozhodná pořizovací cena je fakturovaná cena včetně DPH.

V případě pořizování investice v rámci investiční komise je třeba počítat s tím, že komise stanovuje procentní podíl podpory zdrojů na financování investice, který je určen pro fakturovanou cenu nikoli předpokládanou cenu.