Dokument neplatný

České vysoké učení technické v Praze - Fakulta stavební

Vstupní školení studenta stavební fakulty v oblasti zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při studiu a požární ochrany

Práva a povinnosti studenta stavební fakulty v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a požární ochrany (dále BOZ a PO) v souladu s MP MŠMT č.j. 37014/2005 v návaznosti na ustanovení zákonů č. 262/2006 Sb. a č. 309/2006 Sb.

 

Student je zejména povinen:

  1. Dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost a zdraví osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, předcházet a snižovat případná rizika ohrožení zdraví, vzniku úrazu, škody na majetku a zařízení

  2. V objektu fakulty se pohybovat disciplinovaně, respektovat výstražné i zákazové bezpečnostní značky a zvukové signály, nevstupovat o prostor se zákazem vstupu nepovolaným osobám bez souhlasu pedagoga.

  3. Při používání výtahu se řídit odborným návodem k obsluze, dodržovat stanovený počet osob.

  4. V prostorách fakulty, na přednáškách, nebo při praktické výuce dodržovat zákaz kouření a zákaz užívání alkoholických nápojů a omamných látek.

  5. Při odborné praxi v technických laboratořích a halách respektovat pokyny vyučujícího lektora, používat ochranné pracovní prostředky (přilby, brýle, obuv, rukavice a další), počínat si tak, aby při výuce nezpůsobil požár, nebo svým jednáním nevytvořil nebezpečí jeho vzniku.

  6. V případě zjištění rizik ohrožujících zdraví jeho, nebo jiných osob, hlásit tuto skutečnost právě vyučujícímu lektorovi.

  7. V případě vzniku úrazu (včetně drobného poranění) se nechat ošetřit v nejbližším místě, kde je umístěna lékárnička (místo je označeno bílým křížem v zeleném poli), zaznamenat tuto skutečnost do Knihy úrazů (sekretariát katedry). Při druhu poranění, které předpokládá léčbu, vyplnit formuláře Záznam o školním úrazu studenta vysoké školy a Oznámení úrazu. Pokud není student schopen vyplnit formulář osobně, požádá jinou osobu. Takto vyplněné formuláře (v případě stal-li se úraz při výuce, odepsané vyučujícím) zašle el. poštou na adresu: bozp@fsv.cvut.cz nebo vytištěné dodá do schránky v podatelně - Úsek bezpečnosti práce.

  8. Při práci s výpočetní a kancelářskou technikou se omezit pouze na její obsluhu. Nezasahovat do jejich technických částí pod napětím bez kvalifikace ve smyslu vyhl. č.50/78 Sb. Dbát pokynů odborných návodů, eliminovat nebezpečí úrazu (týká se i drobných předmětů potřebných ke studiu).

  9. Dodržovat provozní předpisy a pokyny fakulty k zajištění BOZ a PO (Požární poplachová směrnice, Evakuační plán). V případě nezbytné potřeby použít tísňových volání:
    Integrovaný záchranný systém: 112, Záchranná zdravotní služba: 155, Policie ČR: 158, Hasiči: 150

  10. Nedílnou součástí tohoto vstupního školení je seznámení studentů se zásadami o požární ochraně:

 

Nejvyšší právní formou na úseku požární ochrany je zákon č. 133/1985 Sb. O požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dálen jen zákon o PO). Se zákonem souvisí vyhláška ČR č. 246/2001 Sb., která podrobně upravuje ustanovení zákona o PO.

Seznámení studentů s objekty fakult
Student je povinen se seznámit s objekty fakult. Při tom je nutné věnovat pozornost rozmístění přenosných a pojízdných hasicích přístrojů a nástěnných hydrantů. Ve všech objektech jsou rozmístěny Požární poplachové směrnice a Požární evakuační plány. V nich je popsána činnost osob při vzniku požáru, způsob jeho ohlášení a možnosti úniku do bezpečí. Student je povinen se s těmito dokumenty seznámit. Ve všech prostorách fakulty je vyhlášen zákaz kouření. Pro bližší seznámení se s tematikou PO je možné navštívit webové stránky stavnet.fsv.cvut.cz/dokument.php?Id=962

Základní povinnosti fyzických osob

  • každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru
  • neprovádět práce a činnosti, ke kterým nemá oprávnění a které by mohly vést ke vzniku požáru (neodborné opravy elektroinstalace, přístrojů atd.)
  • nepoužívat nepovolené elektrospotřebiče
  • nemanipulovat svévolně s prostředky požární ochrany a nepoškozovat je
  • dbát na průchodnost únikových cest, neumisťovat na nich žádné předměty.

Činnost osob při vzniku požáru
Každý, kdo zpozoruje požár je povinen v rámci svých schopností požár uhasit (Zákon 133/1985 Sb.). V případě, že jeho schopnosti k uhašení požáru nejsou dostatečné, je povinen neprodleně ohlásit vznik požáru do velína ve vrátnici v budově C - telefon 5469. Ve všech objektech je instalována elektrická požární signalizace (EPS). Její činnost se spouští prostřednictvím kouřových čidel, která jsou umístěna ve všech místnostech. Pokud někdo zpozoruje vznik požáru, je možné EPS aktivovat přímo přes tlačítko EPS.
Bezprostředně po vyhlášení poplachu se v příslušném požárním úseku uvolní elektromagnety a uzavřou dveře, uvolní se vchodové turnikety a v místním rozhlase se po 20 sek. střídá zvukové znamení s namluvenou smyčkou o vzniku požáru a pokyny pro osoby, které se v místě nacházejí. Každý je povinen se odebrat únikovými cestami před budovu, aby bylo možné provést kontrolu, jestli se všichni evakuovali. Vyhlášení poplachu je naprogramováno tak, že se poplach vyhlašuje pouze v podlaží, resp. požárním úseku, kde k požáru došlo. Pokud se příznaky požáru objeví i o podlaží výše, vyhlašuje se poplach i tam. Pokud dojde k rozšíření požáru ještě o další podlaží výše, nebo do nižšího podlaží, vyhlašuje se automaticky poplach pro celou budovu, protože se jedná o větší nebo netypický požár.

Prostředky požární ochrany (přenosné- a pojízdné hasicí přístroje, hydranty. Jsou rozmístěny ve všech objektech na snadno přístupných a trvale dosažitelných místech. V objektech jsou používány vodní, práškové a sněhové přístroje.

Zásady pro používání hasicích přístrojů

  • přenosné hasicí přístroje jsou vhodné pouze pro zdolávání začínajícího požáru malého rozsahu. Doba činnosti přístroje je asi 1 minuta. Vodní přístroj se nesmí používat tam, kde je elektrické zařízení pod napětím. Při použití sněhového přístroje je nezbytná maximální opatrnost - možnost popálení pokožky.
  • je zapotřebí vybrat vhodný přístroj
  • zvolit místo, odkud se bude hasit (aby bylo možné po zásahu opustit prostor)
  • odstranit pojistku a začít hasit.

Vypracoval:
úsek bezpečnosti práce děkanátu FSv ČVUT
červen 2009