FAKULTA STAVEBNÍ ČVUT V PRAZE | PR A MARKETING

V praze 8. 7. 2022

KONTAKT PRO MÉDIA: PROF. JAN TYWONIAK

TEL.: 737 222 865

TÝM FIRSTLIFE ČVUT PŘIVÁŽÍ Z MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE SOLAR DECATHLON EUROPE 21/22 TŘETÍ MÍSTO V KATEGORII COMFORT

V neděli 26. června skončila mezinárodní soutěž Solar Decathlon Europe 21/22. Mezi 16 týmy z Evropy a Asie byl také tým FIRSTLIFE z ČVUT, který zpracoval projekt a postavil ukázku nástaveb pro studentské koleje Větrník v Praze. Český tým z tohoto velmi náročného prestižního klání přiváží 3. místo v kategorii Comfort.

Následující den předali zástupci týmu vedeného prof. Janem Tywoniakem z Fakulty stavební ČVUT soutěžní objekt Bergische Universität Wuppertal zastoupené prof. Karstenem Vossem do právě vznikající tzv. LivingLab, kde je umístěno dalších sedm vybraných soutěžních objektů. V rámci LivingLab bude zdejší univerzita koordinovat po dobu následujících nejméně tří let společné výzkumné aktivity s předpokladem prodloužení o další roky.

Výstavu s prohlídkami soutěžních objektů v Solárním kampusu navštívilo během tří červnových prodloužených víkendů více než sto patnáct tisíc návštěvníků. Velký zájem byl i o prohlídku českého domu. Odborný výklad v angličtině a němčině poskytovali členové týmu.

V rámci Českého dne měl krátkou přednášku o aktivitách Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT jeho vědecký ředitel doc. Antonín Lupíšek; právě toto centrum poskytlo studentskému týmu potřebné zázemí a technickou podporu pro realizaci projektu. Tým prof. Tomáše Šenbergera z Fakulty stavební ČVUT, Katedry architektury, s sebou na akci přivezl výstavu na téma konverzí zanedbaných průmyslových areálů jako výběr ze semestrálních a diplomových prací. V doprovodném programu měli návštěvníci a také členové dalších týmů možnost seznámit se s českou kulturou.

Více informací: https://sde21.eu

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro oblast „Engineering and Technology“ je ČVUT na 175. místě, v oblasti „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 201.–220. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 238. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 151.–200. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.–300. místě. Více na www.cvut.cz.