Grafické tablety pro zajištění dálkové výuky

 

Pro úspěšné zajištění dálkové výuky fakulta finančně podporuje nákup vybraných typů grafických tabletů (chytrých podložek) pro pracovníky FSv. Následující tabulka uvádí seznam podporovaných zařízení a výši podpory ze zdrojů fakulty:

Specifikace zařízeníVýše podporyMaximální výše podpory
Wacom Bamboo Slate L50%2 500 Kč
Wacom Intuos Pro L20%2 500 Kč
Wacom Intuos Pro Paper L20%2 500 Kč
 
One by Wacom M50%1 000 Kč
Wacom Intuos M50%2 500 Kč
Wacom Intuos M (bluetooth)50%2 500 Kč
Wacom Intuos Pro M30%2 500 Kč
Wacom Intuos Pro Paper M20%2 500 Kč
 
Wacom Intuos S50%1 500 Kč
Wacom Intuos S (bluetooth)50%1 500 Kč
Wacom Intuos Pro S40%2 500 Kč

 

Přehled modelů

One By Wacom:
Psaní perem v různých programech (po instalaci ovladače od Wacomu). Propojení s PC pouze přes USB. Je to základní model.
Tento model není kompatibilní s aplikací Inkspace a psaním na papír!
Orientační cena 1500,- Kč včetně DPH.

Intuos:
Stejné využití a parametry (úrovně přítlaku pera, rozlišení atd.) jako One By, navíc možnost připojení přes Bluetooth a programovatelná tlačítka na tabletu.
Tento model Intuos není kompatibilní s aplikací Inkspace a psaním na papír!
Orientační cena 5000,- Kč včetně DPH.

Intuos Pro:
Plně vybavený model s nejvyšším rozlišením a úrovní přítlaku pera, včetně dalších grafických funkcí. Lze použít jako pero pro psaní v programech nebo inkoustem na papír v aplikaci Inkspace. Pro psaní na papír je ale potřeba dokoupit inkoustové pero Wacom (cca. 2500,- Kč), případně ještě klip na papír (cca. 1500,-).
Orientační cena 13000,- Kč včetně DPH.

Intuos Pro Paper:
Stejné funkce i využití jako Intuos Pro, ale již v balení obsahuje obě pera a klip pro připevnění papíru.
Orientační cena 16000,- Kč včetně DPH.

Bamboo Slate:
Psaní na papír inkoustovým perem. Používá se přes aplikaci Inkspace. Bluetooth připojení, kabelem pouze nabíjení. Nelze použít jako pero pro psaní v jiných programech.
Orientační cena 3500,- Kč včetně DPH.

 

Technické požadavky


Grafické tablety komunikují přes rozhraní Bluetooth nebo USB. Podporované operační systémy Windows 10, Android a IOS. Neoficiálně je odzkoušena funkčnost tabletů Intuos a One By také v Linuxu.

K připojení grafických tabletu s funkcí psaní na papír je nutné mít na zařízení instalovanou aplikaci Wacom Inkspace, která je dostupná v online obchodech na všech zmíněných platformách. Ovladač pro modely Intuos a Intuos One By je ke stažení na stránkách výrobce.

Všechny modely Wacomu jsou dostupné ve třech velikostech. S, M a L (A4). Od toho se odvíjí i cena modelu.

U modelů podporujících psaní na papír je potřeba speciální inkoustová náplň do pera. Lze po vypsání dokoupit. S jiným perem nebo náplní není tablet funkční!

Papír může být použit libovolný a tablet dokáže sejmout pero i přes více listů na sobě, např. běžný poznámkový blok.

U tabletů s elektronickým perem je po opotřebení hrotů potřeba tyto vyměnit. Lze dokoupit zvlášť.

Pro spárování Bamboo Slate v aplikaci Inkspace je potřeba zvolit z nabídky dvou zařízení to druhé – Smartpad!

 

Zajištění nákupu


Nákup podložek je možné zajistit individuálně a při zaúčtování požádat na ekonomickém oddělení o krytí spoluúčasti fakultou nebo je možné požádat o nákup VIC prostřednictvím aplikace HelpDesk, kdy je třeba dodat kontaktní osobu, počet a typy zařízení a zdroj pro hrazení druhé části nákladů.

V případě, že máte pocit, že na seznamu podporovaných zařízení chybí zařízení, o kterém se domníváte, že by mělo být podporováno stejným způsobem, kontaktujte prosím VIC, které návrh zprostředkuje kolegiu děkana.

 

Poznámka ke krytí spoluúčasti katedry


Nejvhodnější (a tedy doporučovaný) způsob financování vlastní části nákladů je ze zdroje TA101.

Vlastní část nákladů lze krýt z grantových prostředků. Je ale důležité, aby byla splněna účelovost prostředků, tedy aby grant umožňoval financování nástrojů pro výuku. Tak totiž bude v účetnictví zařízení vedeno (je důležité kvůli odpočtu DPH). Ze stejného důvodu doporučujeme financovat zařízení jen z takových akcí VHČ, které prokazatelně mají pedagogický účel (např. CŽV apod.) Nelze financovat z VHČ např. na zpracování posudků apod. Případné problémy spojené se špatně zvoleným zdrojem je odpovědností katedry. V případně nákupu na fakturu připomínáme nutnost uvedení správných a úplných fakturačních údajů fakulty: https://www.fsv.cvut.cz/kontakt/