Studentka Lucie Formanová podruhé zvítězila v národním kole soutěže Saint-Gobain

Studentka Lucie Formanová
podruhé zvítězila v národním kole
soutěže Saint-Gobain

a postupuje do mezinárodního finále v Lisabonu

V konkurenci 13 projektů architektonických návrhů v národním kole 18. ročníku mezinárodní soutěže Architecture student contest Saint-Gobain pro mladé architekty zvítězila Lucie Formanová, studentka 2. ročníku magisterského programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT, a postupuje do finále soutěže v portugalském Lisabonu.

Vítězství Lucie je výjimečné, neboť se jí teprve jako druhé v řadě podařilo postavit se v historii soutěže na vítězný stupeň ve dvou ročnících za sebou. Povedlo se jí tak dostihnout vedoucího svého ateliéru architekta Martina Starka, jenž byl po dlouhé roky spolu se svým kolegou Josefem Hoffmannem jediným, kterému se povedlo v soutěži dvakrát zvítězit.

Další skvělá umístění

Skvěle se umístili i další soutěžící z naší fakulty – Michaela Andrlová, studentka 2. ročníku magisterského programu Architektura a stavitelství, získala druhou příčku, na třetí pozici pak stanuli opět studenti naší fakulty – Pavel Pohanka a Ladislav Vala, kteří studují 3. ročník bakalářského programu Architektura a stavitelství. Kromě finančního ocenění obdržel tento studentský tým, který zpracovával soutěž ve volném čase mimo výuku, i zvláštní cenu za grafickou prezentaci. V soutěži jde zároveň o první studenty bakalářského studia naší fakulty, kterým se povedlo umístit takto vysoko.

Soutěžící tak ukázali, jak výjimečnou a náročnou práci odvedli na přípravě návrhů – Lucie Formanová v architektonickém ateliéru Hájek – Kotas – Stark; Michaela Andrlová v ateliéru Hájek – Kotas – Stark – Fránek; Pavel Pohanka a Ladislav Vala pod pedagogickým vedením Martina Starka.

Návrh bytového domu v Lisabonu

V letošním ročníku soutěže bylo úkolem studentů připravit pro danou lokalitu Lisabonu návrh bytového domu v pasivním energetickém standardu ve vymezeném území, který musel disponovat bytovými jednotkami různé kategorie, a to včetně řešení komunitního bydlení, u objektu přitom byla přísnou regulací dána poloha ve stávající zástavbě. Zároveň museli v koncepční rovině řešit přestavbu stávajícího historického objektu na video knihovnu. Jejich posledním úkolem pak bylo navrhnout podobu veřejného prostoru mezi objekty a v rámci řešeného území, se zaměřením na urbanistický detail a kvalitu parteru.

Finále soutěže proběhne na konci letošního června v Lisabonu. Držme Lucii pěsti!

1. místo

Lucie Formanová