5. Informační a komunikační technologie

5.1. Informační infrastruktura fakulty

Jádrem informační infrastruktury fakulty je počítačová síť propojující naprostou většinu počítačů v pracovnách učitelů, v počítačových učebnách a sálech i v provozních místnostech děkanátu. Přístup do fakultní sítě, sítě ČVUT a Internetu je umožněn prostřednictvím systému uživatelských kont všem členům akademické obce - viz část 5.2. Přehled o počtech a typech počítačů v síti je uveden v části 5.5.

Počítačová síť je využívána:

Pro tyto úkoly je v rámci fakulty zřízeno fakultní Výpočetní a informační centrum (VIC).

5.2. Dostupnost informačních zdrojů na fakultě

Přístup k počítačové síti má každý student nebo zaměstnanec fakulty, který má na fakultě zřízeno uživatelské konto.

Uživatelské konto je rutinně zřizováno všem studentům a zaměstnancům fakulty, kteří písemně potvrdí povinnost dodržovat "Pravidla pro provoz fakultních počítačových učeben a počítačové sítě". Uživatelské konto opravňuje uživatele za předpokladu výše zmíněných "Pravidel" k využívání služeb elektronické pošty, k přístupu do sítě Internet a k publikaci osobních WWW stránek.

Samostatně je povolován přístup a oprávnění do informačních systémů školy a fakulty, přístup do rektorátní informační sítě INFOREK a přístup ke specializovaným výpočetním zdrojům a specializovanému aplikačnímu programovému vybavení.

K předávání informací uvnitř fakulty je využívána především elektronická pošta a WWW stránky. Je zřízena řada uzavřených elektronických konferencí (pro AS a jeho komise, pro katedry FSv, Grémium děkana, pro správce sítě) a otevřená konference INFO-L pro šíření všeobecně užitečných informací. INFO-L a některé další konferencí jsou automaticky archivovány na fakultních WWW stránkách. Součástí fakultních WWW stránek jsou i elektronické nástěnky studijního oddělení, doktorského studia, zahraničního oddělení a VIC.

Fakultní WWW stránky jsou v současné době již velmi rozsáhlý soubor informací o fakultě používaný jak uvnitř fakulty, tak i zvenku. Fakultní stránka zachovává strukturu navrženou a doporučenou fakultám v rámci ČVUT. Značná část fakultních stránek je spravována centrálně a generována přímo z údajů vedených v informačních systémech fakulty a školy. Ze zdrojů centrálního IS ČVUT jsou přebírány údaje o publikacích a grantech na základě dat v komponentě VVVS.

Na fakultních stránkách jsou kromě základních informací o fakultě pravidelně zveřejňovány i zápisy AS a akademických poradních sborů, výroční zprávy, informace o přijímacím řízení a výsledky přijímacích zkoušek. Do fakultních stránek se aktivně zapojuje vlastními stránkami i řada kateder. Oproti loňskému roku se výrazně zvýšilo využití WWW stránek k publikování výukových materiálů, zadávání domácích úkolů a jejich kontrole, příp. přihlašování na zkoušky. Pracovníci VIC vytvořili na fakultních stránkách během loňského roku poměrně rozsáhlý soubor návodů a informací o používání počítačové sítě a počítačových učeben jak pro studenty, tak i pro zaměstnance fakulty.

Počet přístupů na fakultní stránky narůstá od roku 1997 zhruba geometrickou řadou. V roce 1999 se měsíční počet přístupů pohyboval v rozmezí 55.715 (leden 1999) až 139.340 (prosinec 1999), v roce 2000 to bylo v rozmezí 132.108 (leden 2000) až 287.440 (listopad 2000). V dlouhodobé statistice k nejnavštěvovanějším stránkám patří kromě hlavní fakultní stránky (cca 200.000 přístupů v české a 50.000 přístupů v anglické verzi) vyhledávání zaměstnanců a studentů, seznam kateder, učební plány, úřední deska, stránka "vše o přijímacím řízení" a nástěnka studijního oddělení. Z katedrových stránek jsou nejnavštěvovanější stránky K132, K101 a K122.

5.3. Využití vnějších a vnitřních informačních systémů

Základními vnitřními informačními systémy využívané na fakultě jsou centrální informační systémy vysoké školy - Finanční informační systém (FIS) pro finanční správu a správu majetku, systém pro personalistiku a mzdy (PMSV) a systém pro řízení vědecké činnosti (VVVS), v současné době především pro evidenci publikací a grantů. Tyto informační systémy jsou spravovány VIC ČVUT, jsou budovány nad databázovým systémem ORACLE a jsou postupně integrovány do jednotného celku. Společným problémem všech těchto systémů zůstává uživatelsky nepříjemná klientská část těchto systémů a obecná nedostupnost existujících dat pro jejich využívání pro běžný chod školy na fakultní úrovni.

Základním informačním systémem provozovaným fakultou je systém evidence studia (STUDENT) vytvořený na fakultě nad databázovým systémem FoxPro. Kromě evidence studijních výsledků je využíván i jako podklad pro Matriku studentů, jako podklad pro zakládání a evidenci studentských uživatelských kont, pro databázi anotací a pro samostatně vedený výpočet pedagogického zatížení kateder. Problémem tohoto systému je nekompatibilita se systémem postupně zaváděným na ČVUT a obtížnost rozšíření tohoto systému na větší počet uživatelů (učitelů a studentů).

Připravované sjednocení systému evidence studia s ostatními fakultami ČVUT (systém KOS) se v roce 2000 neuskutečnilo vzhledem k problémům při zavádění tohoto systému na fakultách F4, F5 a F6. Na komponentu KOS však již v loňském roce přešla evidence studentů doktorského studia. Rychlejšímu postupu brání především problémy na straně dodavatelské firmy, fakulta se bude snažit, aby byl systém v roce 2001 zaveden pro dva studijní obory.

Doplňkem jsou pomocné informační systémy vedené ve fakultním Výpočetním a informačním centru, využívané především pro správu WWW stránek a funkci centrálních síťových služeb. Rozsáhlou komponentou je evidence uživatelských kont studentů a zaměstnanců, u zaměstnanců a doktorandů doplněná i o místnost a telefonní linku. Na tuto databázi je přímo navázáno směrování elektronické pošty, generování WWW stránek obsahujících informace o zaměstnancích fakulty a vyhledávání informací o zaměstnancích i studentech včetně jejich emailových adres a WWW stránek.

5.4 Zapojení do projektu evropských vysokorychlostních sítí

Fakulta je připojena k páteřní síti ČVUT a jejím prostřednictvím přes CESNET do sítě TEN-155 CZ. Samostatně se fakulta do tohoto projektu nezapojuje.

5.5 Stav výpočetní techniky na fakultě

Z hlediska využití lze rozdělit výpočetní techniku na fakultě do 4 skupin - počítače fakultní administrativy, počítače akademických pracovníků, počítače ve fakultních počítačových učebnách sloužící pro výuku a samostatnou práci studentů a počítače zajišťující centrální síťové služby.
  1. V oblasti administrativy je cca 50 počítačů, vesměs zapojených do fakultní sítě a provozovaných pod OS Windows NT. Lze konstatovat, že využívání nástrojů IS ČVUT není na fakultě omezováno nedostatečným technickým vybavením.
  2. Nejpestřejší složení mají počítače akademických pracovníků a doktorandů, a to jak co se týče typu (AT 286 - Pentium III), tak i operačního systému (MS DOS až Windows 2000, Linux). Těchto počítačů připojených do fakultní sítě je cca 500.
  3. Na fakultě je 7 počítačových učeben určených pro výuku, 21 počítačových učeben určených pro výuku a samostatnou práci a počítačový sál s 65 počítači a s rozšířeným provozem (7-23 v pracovní dny, 9-19 v sobotu a v neděli). V počítačových učebnách je celkem 380 počítačů. Seznam počítačových učeben je vystaven na fakultních WWW stránkách. Počet počítačových učeben lze považovat za dostačující, udržování stavu odpovídajícímu nárokům soudobého aplikačního vybavení je však finančně velmi náročné. Vzhledem k výrazným investicím do vybavení počítačových učeben nebylo nutné v minulém roce do tohoto vybavení vkládat finanční prostředky. Zlepšilo se však programové vybavení počítačového sálu, především v oblasti CAD systémů. Pro rok 2001 bude ovšem třeba opět provést inovaci některých učeben.
    Provozní doba počítačového sálu se ustálila na výše uvedeném rozsahu. Jeho využití je zejména v pracovních dnech obrovské a tvoří se zde fronty, maximální počet studentů přihlášených za jeden den je 593 (říjen 2000).
    V průběhu roku byl za provozu inovován zaměstnanecký server CIHLA s novým diskovým polem, studentský server ST a linuxový server KLOBOUK byly v tomto roce v rutinním provozu. Výkonnost a spolehlivost studentského serveru ST (značkový server COMPAQ s dvěma procesory) je na hranici použitelnosti a i v této oblasti bude třeba v dohledné době hledat nové technické řešení.
  4. Fyzicky je páteřní počítačová síť fakulty budována společně s fakultou architektury a je tvořena třemi ATM přepínači Centilion 100 155 MHz spojených do trojúhelníku optickými vlákny. Stejnou technologií je fakulta připojena k síti ČVUT. Převážná většina koncových katedrálních segmentů a počítačových učeben je připojena přes 10 MHz Ethernet přímo do tohoto přepínače UTP kabely. Technologií Fast Ethernet jsou připojeny základní fakultní servery, počítačový sál, děkanát, učebny katedry ekonomiky, informatiky a matematiky a katedra ocelových konstrukcí. Počítačová síť je zavedena do všech částí fakulty s výjimkou malé části budovy D.
    Vzhledem k rozsáhlosti počítačové sítě je problémem dodržování uživatelské kázně především v oblasti konfigurace počítačové sítě u počítačů na katedrách. VIC provádí podrobné monitorování provozu především v oblasti používaní přidělených (a nepřidělených) IP adres ve vazbě na evidenci síťových karet. Bude však třeba přijmout i administrativní opatření k posílení odpovědnosti kateder, protože nekázeň v této oblasti bohužel ovlivňuje ostatní uživatele. Ve VIC je evidováno cca 1200 počítačů (resp. síťových karet), z toho je podle tohoto monitorování k 12.1.2000 1.108 "živých", tj. pracovaly v počítačové síti alespoň jednou během posledního měsíce.
    Centrální služby fakultní sítě jsou (DNS server, MAIL server a WWW server) jsou realizovány na bázi systému Linux. Uživatelská konta zaměstnanců a studentů byla v průběhu roku 1999 z větší části centralizována a vedena na serverech CIHLA a ST pod operačním systémem Novell. Studentská konta z "oborových" serverů byla převedena na centrální server.
    Kromě toho existuje na fakultě několik serverů pod operačními systémy Windows NT a Linux, spravovaných příslušnou katedrou. Největší z nich je NT doména spravovaná katedrou matematiky.

Kapitola 6