12. Rozvoj fakulty

12.1 Rozvoj v oblasti pedagogické

Fakulta se rozvíjela v souladu s přijatými dlouhodobými záměry ČVUT a fakulty a jejich aktualizacemi. V roce 2001 úspěšně reakreditovala stávající studijní programy bakalářského, magisterského, magisterského navazujícího a doktorského studia. Zároveň se intenzivně pracovalo na doporučeném systému strukturovaného studia v rámci ČVUT. Po rozsáhlé diskusi v akademickém senátu fakulty, ve vědecké radě a v celé akademické obci byly připraveny bakalářské studijní programy v délce 4 let, magisterské s výjimkou programu Architektura a stavebnictví v délce 1,5 roku resp. 2 let. Doktorské programy jsou koncipovány jako tříleté. Předložení žádosti o akreditaci Akreditační komisi ČR se uskuteční v roce 2002 tak, aby bylo možno přijímat do těchto nových programů v akademickém roce 2003/04. Počet posluchačů na fakultě má celkově rostoucí tendenci a byl především ovlivněn dotační politikou MŠMT.

12.2 Rozvoj v oblasti vědy a výzkumu

V oblasti vědeckovýzkumné lze obecně konstatovat, že roste úspěšnost ve výběrových řízeních grantových agentur. Současně byly i příznivě hodnoceny výstupy grantových úkolů. Za pozitivní lze považovat stále větší zapojování studentů magisterského a doktorského studia do řešitelských týmů. Byla provedena podrobná analýza stavu doktorského studia na fakultě a na základě výsledků je možno konstatovat, že úspěšnost dokončení studia se zřetelně zvýšila.

12.3. Investiční rozvoj fakulty

Jak v roce 2001, tak i v letech následujících je pozornost vedení fakulty zaměřena na požární zabezpečení všech budov. Spolu s řešením této závažné problematiky se budou rozšiřovat a zdokonalovat i bezpečnostní opatření k ochraně osob a majetku. V souvislosti s přípravou na přechod ke strukturovanému systému studia se připravuje investiční záměr výstavby posluchárny s velkou kapacitou posluchačů. Tato posluchárna lépe organizačně pokryje zvýšené nároky na rozšířené bakalářské studium. Uvedení do zkušebního provozu je plánované na začátek akademického roku 2002/03 tak, aby posluchárna mohla být plně a bezproblémově využívána s nástupem prvních studentů strukturovaného studia. Zároveň byly v roce 2001 rekonstruovány dvě největší posluchárny fakulty a probíhala přestavba sociálních zařízení.
V uplynulém období roku 2001 bylo realizováno několik akcí při opravách a údržbě objektů fakulty a pokračovalo se v přípravě rozsáhlejších stavebních akcí.
V období letních prázdnin byly rekonstruovány dvě velké posluchárny v budově B, kde proběhla výměna všech povrchových prvků (podlah, podhledů, obkladů) a byly přebudovány silnoproudé elektrorozvody včetně instalace umělého osvětlení a svítidel v novém stropním podhledu. Systém tohoto osvětlení slouží v několika režimech, ovládaných z místa přednášejícího. Byla repasována sedadla, namontovány nové stolky a pult přednášejícího. Změnou k lepšímu je nová prostupnost k jednotlivým místům posluchačů. Nové zatemňovací závěsy a opony přispěly podstatnou měrou ke zlepšení vzhledu interiéru. Posluchárny byly v provozu od roku v podstatě čtvrt století, posluchárna B286 pamatuje dny po 17.listopadu 1989, kdy v ní probíhala shromáždění studentů a pracovníků ČVUT. Tato posluchárna byla již před lety pojmenována na památku těchto dnů a nese název "Posluchárna 17.listopadu". Druhá posluchárna, B280 poté, co dostala důstojný vzhled byla za přítomnosti studentů, členů Akademického senátu, grémia děkana, rektora ČVUT, vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pojmenována na památku Jana Palacha. Pamětní desku odhalil děkan Fakulty stavební doc. Ing. Ladislav Lamboj, CSc.
Před dokončením je rekonstrukce střešního pláště na budově B. Prostředky na ní jsou částečně hrazeny z havarijního fondu Ministerstva mládeže a tělovýchovy, částečně z prostředků fakulty určených na opravy. V rámci těchto prací byl zrekonstruován jeden plechový objekt na střeše pro účely výzkumu grantu.
Byla dokončena rekonstrukce hygienických zařízení (záchodů) v budově D. Prostředky byly získána jako účelová dotace MŠMT. Plynule se pokračuje na rekonstrukci zbývajících zařízení v budovách A a B.
V rámci nařízení rektora o zlepšení bezpečnosti provozu v prostorách ČVUT se začala projektovat rozsáhlá bezpečnostní opatření, která úzce souvisí s projektem požárního zabezpečení budov fakulty. Byly zahájeny práce na přestavbě vrátnice budovy D a byl v podstatě ukončen projekt požárního zabezpečení fakulty firmou Grebner.
Byl též dokončen projekt rekonstrukce haly v budově D na velkokapacitní posluchárnu. Ta by měla být otevřena k zahájení nového akademického roku 2002/2003 a její otevření by mělo být součástí oslav 295.výročí založení ČVUT.
Jinak probíhá řada drobných plánovaných prací, souvisejících s udržováním odpovídající úrovně povrchů (malby stěn a stropů, výměny podlahovin atd.) a nejnutnějších úprav na žádosti vedoucích kateder a pracovišť.
V roce 2001 byly také ukončeny práce na pasportu budov, který je nyní v digitální podobě v CAD systému AUTOCAD. Předpokládá se, že tato akce bude sloužit jako pilotní projekt pro celé ČVUT.
Proděkan pro výstavbu má k dispozici komisi pro výstavbu, která v posledním období řeší zvláště koordinaci projektu požární ochrany, projektu bezpečnostních opatření a projektu přestavby haly na posluchárnu v budově D. Pracuje též komise pro dislokaci budovy D, která má za úkol průběžně pracovat na zefektivnění provozu v budově D, která byla projektována za jiných podmínek a v současnosti jsou některé provozy již jednak zastaralé a jednak je nutné kontinuálně přehodnocovat jejich využití s cílem optimalizace provozních nákladů a zapojení výuky do těchto prostorů.

12.4 Hlavní úkoly pro rok 2002