9. Mezinárodní spolupráce ve vzdělávání

9.1 Smlouvy o spolupráci

Fakulta má uzavřeny dohody o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci s 30 školami ze 12 zemí, převažují smlouvy s německými, britskými a americkými univerzitami. V roce 2001 vypršelo pět časově omezených smluv, které na návrh jejich dosavadních koordinátorů nebyly prodlouženy. Nově byly v roce 2001 uzavřeny smlouvy se stavebními fakultami v Bratislavě a Košicích. U stávajících smluv se každoročně sleduje jejich plnění, každá smlouva má svého koordinátora, který je za katedru či fakultu ve styku s oddělením Zahraničních styků fakulty stavební.

Přehled zemí a pracovišť

RAKOUSKO
Universität für Bodenkultur - BOKU, Wien
RUSKO
MIIGAiK - Moskovskij inženěrnyj institut geodezii, kartografii i aerofotosjomki, Moskva
SLOVENSKO
Stavebná fakulta STU, Bratislava
Stavebná fakulta TU, Košice
SLOVINSKO
University of Maribor - Faculty of Technical Sciences, Maribor
ŠVÝCARSKO
Swiss Federal Institute for Environmental Science and Technology - EAWAG, Zürich
VELKÁ BRITÁNIE
Sheffield Hallam University - Sheffield Business School, Sheffiel
University of East London - Faculty of Design, Engineering and Build Environment, London
Heriot-Watt University (HWU) - Department of Civil Engineering, Edinburgh
USA
University of Minnesota - Department of Agricultural Engineering
University of Pennsylvania - Department of Civil and Environmental Engineering, Pittsburgh
Mississippi State University, New Orleans
Iowa State University of Science and Technology

9.2 Zapojení fakulty do mezinárodních programů

Pro zvyšování prestiže fakulty v zahraničí má velký význam aktivní podíl na činnosti Asociace evropských stavebních fakult (AECEF) a podpora této činnosti. AECEF byla založená z iniciativy FSv v roce 1992 a v současné době sdružuje 50 stavebních fakult z 24 zemí Evropy, Kanady a USA. Podle statutu AECEF sídlí její sekretariát na fakultě stavební ČVUT v Praze. Pracovníci fakulty stavební nadále zastávají ve vedení AECEF významné funkce - Prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc., je presidentem AECEF, Prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., členem předsednictva Asociace a Doc. Ing. Jiří Váška, CSc., vykonává funkci generálního sekretáře.
Hlavní činnost Asociace byla v roce 2001 zaměřena na dokončení projektu EUCEET (European Civil Enginering Education and Training) (součást programu SOCRATES/ERASMUS) a na přípravu pokračování projektu zaměřeného na implementaci jeho výsledků.
V roce 2001 byla zahájena rovněž příprava 4. mezinárodního symposia AECEF, které se bude konat na Univerzitě v Portu (Portugalsko) v době od 18. do 20.září 2002. Téma Symposia je Environmental Aspects in Civil Engineering Education (Education - new European Trends, Technology, Research). Předpokládá se, že řada pracovníků fakulty aktivně přispěje k programu tohoto Symposia.
Významným počinem Asociace byla mise jejího předsednictva do Číny s cílem představit poslání AECEF a její činnost na významných čínských univerzitách (The Hong Kong Polytechnic University, The Jiao Tong University v Šanghaji a Tsinghua University v Pekingu) a položit základy pro spolupráci AECEF a jejích členských univerzit s těmito školami. Výsledky mise byly hodnoceny velmi pozitivně, neboť otevřela prostor především v pedagogické oblasti a možnostech postgraduálního studia na těchto čínských univerzitách.
Činnost Asociace zahrnuje rovněž pravidelné vydávání informačního bulletinu (AECEF Newsletter); v roce 2001 byl vydán Newsletter 1/2001 a 2/2001.
Podpora Asociace bude pro fakultu jednou ze základních priorit i v příštím období.

9.3 Zahraniční mobilita studentů a akademických pracovníků

Oddělením ZS bylo zabezpečeno 574 výjezdů do 39 zemí, nejvíce na Slovensko (168 osob) a do Německa (108 osob). V porovnání s rokem 2000, tak došlo k dalšímu výraznému nárůstu. Přijato bylo celkem 265 zahraničních návštěvníků. Pro všechny tyto hosty bylo zabezpečeno ubytování a pro 42 z nich též stravné. Na úrovni děkana bylo přijato šest delegací. Dále bylo oddělením ZS zajištěno ubytování pro 101 tuzemských účastníků akcí pořádaných fakultou. Zahraniční oddělení rovněž zprostředkovalo 90 informací o možnostech zahraničních pobytů, stáží, stipendií aj., a sice formou vývěsek v písemné podobě nebo elektronickou poštou a v rámci fakultního webu. Dále byly průběžně poskytovány ústní informace studentům a pracovníkům fakulty při jejich osobních návštěvách oddělení ZS.
Výjezdy pracovníků fakulty i oddělením ZS zabezpečované přijetí hostů bylo v naprosto převažující míře hrazeno ze získaných grantových prostředků. Dále bylo zahraničním oddělením připraveno 592 valutových záloh včetně bezhotovostních plateb - tj. vložné na zahraniční konference, zálohy na ubytování při výjezdech pracovníků na tyto akce a i včetně úhrad členských příspěvků v mezinárodních nevládních organizacích.
V rámci programu ERASMUS bylo vysláno na jedno-dvousemestrální výměnné studijní pobyty 65 studentů a doktorandů, na druhé straně 20 studentů z partnerských univerzit bylo přijato na naší fakultu. V rámci krátkého pobytu učitelů byly uskutečněny 3 výjezdy. Na další školní rok bylo uzavřeno na úrovni fakulty 36 bilaterálních dohod, celkový objem plánovaných studentských mobilit je 480 měsíců. Současně byly uzavřeny dohody na krátké výměnné pobyty učitelů (na 1-3 týdny), je plánován výjezd 14-ti učitelů a přijetí 16-ti učitelů. Nabídka je rozšířena o 2 francouzské univerzity, 2 portugalské, 2 nizozemské, 1 universitu ve Švédsku a 2 university v Německu. Na druhé straně dohody se školami, u kterých nebyl o mobility zájem, nebyly obnovovány. Fakultním koordinátorem programu ERASMUS byl v roce 2001 doc. Ing. Václav Kuráž, CSc.

Výjezdy pracovníků a studentů fakulty do zahraničí

19971998199920002001
Výjezdy pracovníků490452480482574