Zpráva o činnosti AS FSv za období roku 2003

V roce 2003 se práce AS FSv uskutečňovala na pravidelných zasedáních obou komor a současně i v pracovních komisích AS: legislativní, ekonomické, pedagogické a volební.

1. AS FSv

Práce AS FSv byla organizována v rámci pravidelných jednání senátu, která se uskutečňovala, kromě prázdnin, pravidelně každou poslední středu v měsíci. Všechny informace včetně pozvánek na zasedání senátu byly rozesílány elektronickou poštou. Některé problémy byly řešeny formou diskuse s využitím síťového propojení členů senátu a s využitím možnosti konference na internetu. Umožnilo to velmi pružnou práci samotného senátu i práci jednotlivých komisí.

Předseda AS FSv se pravidelně zúčastňoval zasedání grémia ČVUT Fakulty stavební v Praze i zasedání kolegia děkana fakulty.

Pro přehled dále uvádíme nejdůležitější body práce senátu:

• projednání a odsouhlasení zprávy o hospodaření FSv za rok 2002 a rozdělování finančních prostředků na FSv pro rok 2003
  • projednání a odsouhlasení zprávy o činnosti FSv za rok 2002
  • byly schváleny podmínky pro přijetí ke studiu pro akademický rok 2003/2004

2. Legislativa

Práce legislativní komise spočívala zejména ve změně Organizačního řádu FSv (příloha č.1 Statutu FSv), konkrétně ve vynechání číselného označení kateder a pracovišť. Změna byla provedena a schválena v AS FSv i AS ČVUT. Legislativní komise se dále zabývala možnou úpravou volebního a jednacího řádu, konkrétně změnou definice usnášení schopnosti senátu, ale předloženy návrh byl zamítnut a bylo doporučeno, aby se pravidla hlasování neměnila.

3. Ekonomika

Ekonomická komise spolupracovala s tajemníkem fakulty Ing. J.Pavlíkem v oblasti financování, tj. čerpání přidělených finančních prostředků, předběžného projednání návrhu rozpisu dotace a využívání prostředků z dotace a z ostatních zdrojů.

V průběhu roku byly ujasňovány podmínky a možnosti získávání investičních prostředků pro jednotlivá pracoviště, včetně podmínek pro podávání grantových projektů, obsahujících požadavek na krytí části investičních prostředků fakultou.

Na podnět ekonomické komise byly s tajemníkem fakulty diskutovány možnosti zvýšení efektivity Střediska technicko provozních služeb, možnosti kontroly prací zajišťovaných střediskem, otázky kvality a cen stravování.

Dopad užití metodiky rozpisu mzdových prostředků z dotace MŠMT na rok 2003 a příprava metodiky na další období byly konzultovány s vedením fakulty. Komise na zasedání senátu informovala o jednáních s vedením fakulty.

4. Pedagogika

Komise pracovala v oce 2003 pod vedením Ing. Vaškové. V průběhu roku byla řešena tato problematika:
  • zásady výpočtu pedagogického zatížení (příloha A Metodiky rozpisu mzdových prostředků) Následně byla schválena hodnota redukčního součinitele pro hodnocení výuky 1.ročníků.
  • příprava a zahájení strukturovaného studia senát byl průběžně informován o harmonogramu a stavu přípravy, byly diskutovány dílčí připomínky. Jmenovaní členové AS se zúčastňovali jednání oborových komisí při přípravě bakalářského i magisterského studia jednotlivých oborů
  • provoz komponenty KOS - průběžně diskutovány problémy se zavedením a provozem komponenty KOS, jednání bylo přeneseno do celého senátu - viz zápisy

5. Podněty a dopisy

• byla provozována uzavřená konference na internetu, kde mohou senátoři vyjádřit své názory k projednávané problematice, byl,zřízen přístup členům senátu a vedení fakulty na stránku materiálů, předkládaných k jednání.
  • zásluhou studentské komory AS bylo otevřeno studentské diskusní fórum, kde se diskutují problémy studentů

6. Různé

AS FSv projednal a odsouhlasil udělení Šolínovy a Felberovy medaile k životním jubileím pracovníkům FSv
Šolínova medaile:
Ing. M.Kratěnová, CSc.
Ing. M.Trnka, CSc.

Zlatá Felberova medaile:
Doc. Ing. L.Lamboj, CSc.
Doc. Ing. E.Doležalová, CSc.
Prof. Ing. J.Macháček, DrSc.

7. Závěr

AS FSv děkuje všem členům akademické obce fakulty, kteří pomohli AS FSv vykonávat jeho činnost a také členům senátu za jejich účast na jednáních a za práci, která přispívá k rozvoji FSv.

V Praze dne 21. června 2004

RNDr. Zdeněk Šibrava, CSc.
předseda AS FSv