6. Výzkum a vývoj

(Prof. Bittnar)

6.1. Zaměření výzkumu a vývoje na fakultě

Pracovníci Fakulty stavební představují co do odbornosti široké spektrum specialistů, kteří mohou řešit nejen problematiku staveb pozemních, inženýrských, dopravních, podzemních, a vodohospodářských, ale i otázky jejich hospodárné realizace, systémového inženýrství a problémy z oboru geodézie a kartografie. Jim proto vyhovuje grantová soutěž vypisovaná Grantovou agenturou ČR, neboť se v ní mohou umístit témata v široké paletě odborností. V roce 1999 získala naše fakulta celkem 46 grantových úkolů GA ČR (řešitelských a spoluřešitelských) v celkové hodnotě 19,185 tisíc Kč. Naši absolventi doktorského studia získali 13 postdoktorandských grantů v celkové hodnotě 1,553 tisíc Kč. Další výzkumné úkoly se věnovaly především rezortnímu výzkumu, což představuje zúžený okruh pracovníků školy, kteří se mohou řešení účastnit. Pro Ministerstvo dopravy a spojů ČR naši pracovníci řešili 5 výzkumných úkolů a ve 2 se uplatnili jako spoluřešitelé, pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR 2 výzkumné úkoly, pro Ministerstvo kultury ČR 2 výzkumné úkoly, pro Ministerstvo životního prostředí ČR opět 2 výzkumné úkoly, pro Národní agenturu pro zemědělský výzkum 2 výzkumné úkoly a pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost jeden velký výzkumný úkol. Dohromady resortní výzkum zahrnoval 16 výzkumných úkolů v hodnotě 7,347 tisíc Kč. V programu Posílení výzkumu na vysokých školách to byly 4 výzkumné úkoly v hodnotě 4,812 tisíc Kč.

6.2. Organizační, personální a materiální stránka

Na fakultě se plně uplatňuje způsob řešení, kdy se na úkolech grantu podílejí i prezenční doktorandi katedry a pomocné práce plní i studenti magisterského studia, placené jako pomocné vědecké síly z rozpočtu grantu. Doktorandi se tak zasvěcují rychleji do vědecké práce a pro úspěšné studenty magisterského studia to bývá impulzem k pokračování po absolutoriu na studiu doktorském.
Do mezinárodní spolupráce se zapojila katedra stavební mechaniky, která převzala řešení grantového úkolu patřícího do programu COPERNICUS od Evropské komise.
S International Commission of Atom Energy ve Vídni spolupracuje katedra fyziky od roku 1994. Tématika je vymezena na otázky Theoretical and experimental analysis of concrete during degradation processes.
S European Atomic Energy Community spolupracuje katedra konstrukcí pozemních staveb od roku 1997. Tématika je zaměřena na otázky European research into radon in construction (ERICCA).
Velmi dobré výsledky přináší spolupráce na grantových úkolech Ministerstva životního prostředí ČR a jeho resortního ústavu Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka v Podbabě s katedrou hydromeliorací a krajinného inženýrství. Spolupráce je dlouhodobá a vede k lepšímu využití laboratoří.

6.3. Spolupráce s resortními ústavy Akademie věd ČR

Spolupráce probíhala s Matematickým ústavem AV ČR a katedrou stavební mechaniky na úkolu Laserová modifikace složených polovodičů a polovodičových slitin v rozsahu 159.000 Kč.
Dále to byla mnohaletá pokračující spolupráce s Astronomickým ústavem AV ČR a katedrou vyšší geodézie na projektu Program rozvoje badatelského výzkumu v rozsahu 39.000 Kč.
Na rok 2000-2003 získala katedra stavební mechaniky grantový projekt Kombinované modelování podzemních konstrukcí s využitím vnitřních parametrů od Grantové agentury AV ČR a spoluřešitelem je Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR. Finanční objem celého úkolu činí 740.000 Kč.
Velmi dobrá spolupráce s resortními ústavy AV ČR je vyjádřena i tím, že externím členem Vědecké rady fakulty je po mnoho let ředitel Ústavu hydrodynamiky AV ČR Ing. Pavel Vlasák, CSc., vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR Ing. Jan Vondrák, DrSc., a v nové Vědecké radě fakulty vedle obou pokračujících členů bude ještě externím členem Ing. Miloš Drdácký, CSc., ředitel Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR.


Kapitola 7