Zpráva o činnosti Akademického senátu Fakulty stavební ČVUT za rok 1999

Doc. Ing. František ČIHÁK, CSc., předseda senátu
Praha, duben 2000

A. Práce AS FSv

V roce 1999 jednal AS FSv na 11 zasedáních. Práci senátu je možno dělit do následujících oblastí:

1. AS FSv

Práce AS FSv byla organizována v rámci pravidelných jednání senátu, která se uskutečňovala kromě prázdnin pravidelně každou poslední středu v měsíci. Všechny informace včetně pozvánek na zasedání senátu byly rozesílány elektronickou poštou. Některé problémy byly řešeny formou diskuse s využitím síťového propojení členů senátu. Umožnilo to velmi pružnou práci samotného senátu i práci jednotlivých komisí. Většina dokumentů, kromě zápisů z jednání, byla zrušena v papírové formě. Ke konci r.1999 byla nově vybavena místnost studentské komory senátu včetně počítače s napojením na fakultní síť.

Předseda AS FSv se pravidelně zúčastňoval zasedání grémia ČVUT Fakulty stavební v Praze i zasedání kolegia děkana fakulty.

Pro přehled dále uvádíme nejdůležitější body práce senátu:

2. Legislativa

Činnost legislativní komise spočívala převážně v přípravě zcela nových vnitřních předpisů FSv podle zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách. V roce 1999 pracovala pod vedením RNDr. Jiřího Demela, CSc. Na začátku roku vyhovoval novému zákonu pouze Volební a jednací řád AS FSv, který byl schválen již na podzim 1998 a podle kterého proběhly volby stávajícího AS FSv.

Ostatní vnitřní předpisy, tj.

bylo třeba vytvořit od základu nové. Tato činnost vyplnila prakticky celé první pololetí roku 1999. Nejobtížnější byly práce na Statutu FSv a na jeho příloze, Organizačním řádu. Naopak nejméně práce bylo s Disciplinárním řádem, který je totožný s Disciplinárním řádem ČVUT. Uvedené vnitřní předpisy po schválení AS FSv byly dne 1.7.1999 schváleny také AS ČVUT a toho dne nabyly účinnosti.

V souvislosti s blížící se volbou kandidáta na děkana FSv byl na podzim 1999 novelizován Volební a jednací řád AS FSv. Úprava spočívala ve zpřesnění pravidel pro případ nerozhodného výsledku voleb a v několika formálních drobnostech, které byly vynuceny ostatními vnitřními předpisy FSv. Novela byla schválena AS FSv i AS ČVUT a nabyla účinnosti 27.října 1999. Legislativní komise se dále účastnila přípravy Vyhlášky o studiu pro studenty FSv, kterou vydal děkan FSv a která zpřesňuje a doplňuje Studijní předpisy ČVUT.

3. Ekonomika

Ekonomická komise pravidelně spolupracovala s tajemníkem fakulty Ing. J.Pavlíkem v oblasti financování fakulty. V roce 1999 pracovala pod vedením Ing. J.Záleského, CSc. Projednávala před jednáními senátu zprávy o hospodaření a na jednáních senátu o nich pravidelně informovala. Usnadnila tak jednání senátu, a ten se pak lépe a rychleji orientoval v problematice hospodaření s finančními prostředky. Pravidelně projednávala výši stipendií, která následně odsouhlasil AS FSv.

4. Pedagogika

Pedagogická komise AS FSv ČVUT byla ustanovena na 2. zasedání Akademického senátu dne 27.1.1999. V roce 1999 pracovala pod vedením Ing. J.Filipové, CSc. Činnost pedagogické komise probíhala částečně korespondenčně (e-mailem), podle potřeby schůzkami komise.

Diskutované a řešené problémy:

5. Fakulta

6. Podněty a dopisy

Byl projednán dopis Prof. Witzanyho týkající se pojmenování posluchárny C208 po Janu Palachovi.

7. Různé

Bylo odsouhlaseno udělení medailí k životním jubileím následujícím pracovníkům:
Prof. Ing. Josef Macháček, DrSc., Felberova medaile 2. stupně
Doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., medaile ČVUT 2. stupně
Prof. Ing. Jaroslav Procházka, CSc., Felberova medaile 1. stupně
Doc. Ing. Václav Brabec, CSc., medaile ČVUT I. stupně
Doc.Ing. Jiří Čechura, CSc., Felberova medaile 1. stupně
Doc. Ing. Zdeněk Koníček, CSc., Felberova medaile 1. stupně
Děkan FAST VUT Brno Doc. Štěpánek, Šolínova medaile
Ing. I. Podhorský, Šolínova medaile
Doc. Ing. Miloslav Růžek, CSc., Šolínova medaile

Bylo odsouhlaseno pojmenování poslucháren po význačných osobnostech:
Posluchárna prof. Antonína Jílka
Posluchárna C208 - posluchárna Jana Palacha

B. Stav fakulty v roce 1999

V roce 1999 podporoval AS FSv snahu vedení fakulty o získáním většího množství finančních prostředků na fakultu. Velkým přínosem pro fakultu bylo uskutečnění programu výzkumných záměrů.
Velkou pozornost věnoval senát přípravě nových dokumentů, které vyplývají z aplikace nového Vysokoškolského zákona. Velmi vytížené byly zejména pedagogická a legislativní komise.
V oblasti pedagogické byla pozornost věnována vzniku studijních programů včetně doktorandských, studijních oborů a zlepšení podmínek studia v rámci využití výpočetní techniky. V roce 1999 byl otevřen počítačový sál s nepřetržitým provozem pro studenty. Sál byl vybaven kvalitními počítači a od svého otevření 17.listopadu 1999 je intenzivně využíván.
V roce 1999 pokračovala soudní jednání ohledně výukového střediska v Černicích.

C. Závěr

Na závěr je nutno poděkovat všem pracovníků Fakulty stavební, kteří pomohli AS FSv vykonávat jeho činnost a také členům senátu za jejich účast na jednáních a za práci, která vnáší do života fakulty demokratické principy rozhodování.