Studijní předmět: Mikroanalýza stavebních materiálů

Kód předmětu: 132MSM

Název studijního předmětu: Mikroanalýza stavebních materiálů

Studijní program: Stavební inženýrství

Studijní obor: Materiálové inženýrství

Přednášející: RNDr. Lubomír Kopecký

Typ studijního předmětu: volitelný

Rozsah studijního předmětu a jeho forma: 2P, 2C

Způsob ukončování studijního předmětu: z, zk

Stručná anotace předmětu:
Úvod do strukturní stavby pevných látek. Rozdíly vnitřní stavby látek krystalických, subkrystalických a amorfních. Principy tvorby uspořádaných a neuspořádaných mikrostruktur. Souvislost vnitřní stavby s některými fyzikálními vlastnostmi. Úvod do systému s důrazem na stavební materiály, především v řadě cement - cementová pasta - beton.
Principy transmisní a reflexní optické mikroskopie. Polarizace světla a její využití při fázové analýze pevných látek. Přehled nejužívanějších dostupných technik optické mikroskopie. Aplikace optické mikroskopie ve výzkumu stavebních materiálů. Mikroskopické cvičení na preparátech vybraných stavebních materiálů.
Principy elektronové mikroskopie a mikroanalýzy. Generování elektronů a jejich interakce se zkoumanými objekty, detekce a interpretace sekundárních emisí. Scanovací (SEM) a transmisní elektronová mikroskopie (TEM) a mikroanalýza (EDAX). Přehled nejužívanějších dostupných technik SEM, TEM, EDAX. Aplikace SEM a EDAX ve výzkumu stavebních materiálů. Hodnota informace SEM a EDAX a její interpretace. Praktické ukázky metod elektronové mikroskopie a mikroanalýzy.
Aplikace techniky elektronové back-scattered difrakce (O.I.M.) při výzkumu fázového složení a mikrostruktury stavebních materiálů. Přímá souvislost mezi fázovým a chemickým složením, strukturním uspořádáním a mikromechanickými vlastnostmi, jako jedné skupiny faktorů uvažovaných při analýze deformací stavebních materiálů.

Odborná literatura:
[1] Ekertová, L.- Frank, L. (2003): Metody analýzy povrchů. - Elektronová mikroskopie a difrakce. - ACADEMIA.
[2] Kraus, Ivo (2003): Struktura a vlastnosti krystalů. ACADEMIA.
[3] Bouda et al. (2002): Vlastnosti a technologie materiálů.- ČVUT (skriptum)
[4] Hejtman, B. - Konta, J. (1959): Horninotvorné minerály. - Nakl. ČSAV.
[5] Johan, Z. - Rotter, R. - Slánský, E. (1978): Analýza látek rentgenovými paprsky. - SNTL.