Technický čtvrtek: Metrostav a.s.

Technický čtvrtek 26. 10. 2023

Rekonstrukce a přístavba obchodního domu Máj – specifika renovace unikátní kulturní památky v centru Prahy

26. 10. 2023 od 13.00 hod.
Čítárna Fakulty stavební ČVUT (atrium)

Přednášející:
Ing. Pavel Kalouš, vedoucí projektu rekonstrukce a přístavby obchodního domu Máj, METROSTAV a.s., absolvent FSv

Obchodní dům Máj vyrostl v pražské historické zástavbě mezi lety 1972 a 1975. Jeho autoři, architekti Miroslav Masák, John Eisler a Martin Rajniš, mu dali monumentální neofunkcionalistickou podobu s unikátní fasádou.

A právě zachování vizuální podoby této fasády je jedním ze specifik rekonstrukce objektu prováděném společností METROSTAV. Fasáda bude nahrazena replikou z moderních materiálů.

Při přednášce se seznámíte jak s historií tohoto výjimečného objektu, tak s technologiemi využívanými při renovaci. Velkou výzvou byly samotné bourací práce, kdy došlo ke kompletní demolici dvou nosných ztužujících jader. Na jejich místě bylo nutné dočasně vybudovat ztužující ocelovou konstrukcí, která převzala jejich funkci. Pavel Kalouš bude mluvit i o netradičním umístění zařízení staveniště uprostřed rušného centra a o instalaci obrovského jeřábu. Dozvíte se také, jak bude vypadat OD Máj po dokončení rekonstrukce.

Po prezentaci budou zástupci společnosti připraveni s vámi prodiskutovat i další otázky týkající se projektu, případně možnosti uplatnění v rámci Skupiny Metrostav.

Přednáška je zdarma pro všechny zájemce o dané téma. Není třeba se předem registrovat.

Na akci lze také získat kredity do projektu Index studenta ČVUT.

TECHNICKÉ ČTVRTKY

Pravidelná setkávání nad odbornými tématy.

Záznamy předchozích přednášek najdete zde.

Prezentují pedagogové, studenti a partnerské firmy.