TISKOVÁ ZPRÁVA

FAKULTA STAVEBNÍ ČVUT V PRAZE | PR A MARKETING

THÁKUROVA 7, 166 29 PRAHA 6

V praze 24. 8. 2022

KONTAKT PRO MÉDIA: MGR. LIDMILA KÁBRTOVÁ

TEL.: 602 275 716

V AMERICKÉM MONTGOMERY VZNIKÁ OBŘÍ OUTDOOROVÝ PARK S UNIKÁTNÍMI KANÁLY S DIVOKOU VODOU. JEJICH MODELY PŘIPRAVOVALI A TESTOVALI ODBORNÍCI Z FAKULTY STAVEBNÍ ČVUT

Montgomery Whitewater Park v Alabamě v USA se bude rozkládat na ploše 50 hektarů, jeho hlavní součástí jsou dva kanály s divokou vodou. Kratší, s délkou 380 metrů, splňující olympijský standard, delší rekreační je dlouhý přes 500 metrů. Návrh kanálů z hydraulického hlediska a jejich hydraulickou optimalizaci řešili odborníci z Fakulty stavební ČVUT v Praze na zmenšeném modelu obou kanálů, které vznikly ve Vodohospodářském experimentálním centru Fakulty stavební ČVUT. 

Projekt Montgomery Whitewater Park se realizuje v oblasti brownfieldu v lokalitě na mezistátní silnici mezi pobřežím Mexického zálivu, kde se nacházejí města Mobile a New Orleans, a Apalačskými horami. Je tak ideálním místem pro návštěvníky hledající dobrodružství v přírodě. Park by měl zároveň podpořit návštěvnost a ekonomiku města Montgomery a poskytnout turistický cíl lidem z celého regionu. Po jeho spuštění v roce 2023 by jím měly projít stovky tisíc návštěvníků ročně.

„Unikátnost projektu spočívá v možnostech kombinovat závodní kanál olympijského standardu, jenž může hostit národní a mezinárodní akce, s rekreačním kanálem, který umožní místním mladým lidem rozvíjet dovednosti od začátečníků až po experty. Nejdelší vodní trasa bude měřit téměř 800 metrů, což je raritní. Maximální průtok bude 25 m3/s. Koncept parku je řešen jako recyklující s přečerpáváním. Voda hnaná čerpací stanici z dolní do horní nádrže se po průtoku „umělou řekou“ vrací zpět do dolní nádrže,“ vysvětluje Ing. Vojtěch Bareš, Ph.D., z Katedry hydrauliky a hydrologie Fakulty stavební ČVUT v Praze, který vedl tým odborníků z ČVUT při práci na projektu. V jeho rámci vznikl ve fakultním Vodohospodářském experimentálním centru kompletní model obou navržených kanálů v měřítku 1:15 a 1:18.

„Zaslané návrhy jsme museli nejdříve posoudit z hlediska jejich základních parametrů, geometrie a tvaru dráhy, průtokových stavů a základního rozmístění překážek. Následně jsme je optimalizovali a na jejich základě jsme vytvořili modely kanálů. Na nich jsme poté detailně měřili veškeré hlavní hydraulické charakteristiky, jako jsou bodové rychlosti, směr proudění, hloubky proudění, výšky vln atd. Tato experimentální data navíc slouží i pro verifikaci numerických modelů proudění. Podstatnou součástí bylo i laserové skenování finální geometrie a vytvoření digitálního modelu, který se potom použil pro zpracování finální stavební dokumentace,“ vysvětluje Vojtěch Bareš práci týmu, v němž spolupracovali odborníci z kateder hydrauliky a hydrologie, hydrotechniky, speciální geodézie a Vodohospodářského experimentálního centra. Samotnou výstavbu modelů kanálů zajišťovali truhláři a modeláři se zkušenostmi z filmového průmyslu.

Kromě sportů na divoké i klidné vodě, jako jsou rafting a kanoistika, nabídne Montgomery Whitewater Park návštěvníkům například zip-line, lezení na umělých stěnách, či různé lanové dráhy, vše přitom v určitém kontaktu s vodou. Zároveň zde nebudou chybět bikové singltreky, prostory pro rekreaci, grilování i odpovídající zázemí. Vyžití by tu měli najít jak lidé vyhledávající sportovní aktivity, včetně těch náročných, tak ti, kteří si chtějí odpočinout. Hlavním projektantem parku je společnost S2o Design and Engineering, jejímž majitelem je Scott Shipley, několikanásobný americký olympionik ve vodním slalomu.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro oblast „Engineering and Technology“ je ČVUT na 175. místě, v oblasti „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 201.–220. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 238. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 151.–200. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.–300. místě. Více na www.cvut.cz.