Pokračování výstavy „Vltava – proměny historické krajiny“ v Klučenicích

Výstava "Vltava - proměny historické krajiny"

pokračuje 26. 6. – 31. 8. 2022 v muzeu a infocentru v Klučenicích

 

Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“ je určena široké veřejnosti a nabízí unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem kaskády přehrad a seznamuje s aspekty změn krajiny a jejího osídlení.

Prohlídky

Adresa: Muzeum Klučenice, Klučenice 69

V červenci a srpnu otevřeno kromě pondělí denně 10:00–17:00.

Více informací: www.klucenice-muzeum-informacni-centrum.webnode.cz

O výstavě

Výstava se věnuje úseku od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a představuje unikátní pohled na vltavské údolí a jeho přetváření především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. K vidění tu ale jsou i mnohem starší rukopisné mapy, informace o historických povodních sahajících až do středověku, ale také se lze seznámit s hydrotechnickými stavbami z druhé poloviny dvacátého století nebo zaniklými obcemi. V rámci expozice jsou využity staré mapy, plány, webová mapová aplikace, staré pohlednice a fotografie porovnávající historický stav se současností, je tu řada výstavních panelů a mnoho dalšího. Naprostým unikátem jsou 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy zobrazující reliéf krajiny tak, jak vypadal před zatopením.

Podrobnosti o výstavě: https://vltava.fsv.cvut.cz/VYSTAVA/

Na výstavě se podíleli odborníci z Katedry geomatikyKatedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUTgeografové z Přírodovědecké fakulty UK.

O projektu

Výstava je součástí projektu „Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky“, č. projektu. DG18P02OVV037, řešeného v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury ČR v letech 2018-2022.