Památce 17. listopadu 1939

Památce 17. listopadu

V tento den roku 1939 byl popraven i student Fakulty stavební ČVUT Václav Šaffránek

17.11.2021

Dne 17. listopadu 1939 bylo bez soudu v reakci na demonstrace spjaté s pohřbem Jana Opletala popraveno devět představitelů studentských organizací. Václav Šaffránek, tehdy student inženýrského stavitelství na Českém vysokém učení technickém v Praze, (11. prosince 1920 Praha – 17. listopadu 1939 Praha) byl nejmladší z nich.

Václav Šaffránek se již během středoškolských studií angažoval ve studentských organizacích a byl předsedou Sociální studentské akce ve Velké Praze. Byl výrazně katolicky orientován. V době Mnichovské krize se dobrovolně přihlásil do armády, od léta 1939 byl spojkou odbojové organizace Obrana národa. Na podzim 1939 začal studovat inženýrské stavitelství na Českém vysokém učení technickém v Praze a stal se zapisovatelem Svazu českého studentstva v Čechách. Na vysoké škole studoval jen zhruba 6 týdnů svého života.

Titul Ing. byl Václavu Šaffránkovi udělen in memoriam. Jeho pamětní deska se nachází na domě v ulici Karoliny Světlé 3, č. 315, Praha 1. Uzavírá ji motto: „Buď věren svému národu, Bohu a víře.“