Studenti Fakulty stavební ČVUT zvítězili v soutěži Saint-Gobain a postupují do mezinárodního kola ve Varšavě

Jan Suchý a Lucie Formanová, studenti 1. ročníku magisterského programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT, zvítězili v konkurenci 11 architektonických návrhů v národním kole 17. ročníku studentské soutěže Saint-Gobain pro mladé architekty a postupují do mezinárodního kola ve Varšavě. Letošním úkolem soutěžících bylo navrhnout revitalizaci studentské oblasti sousedící s vlakovým nádražím Varšava – východ.

Jan Suchý a Lucie Formanová obdrželi za svoje prvenství odměnu 40 tisíc korun. Na stupních vítězů přitom stanul i další tým z Fakulty stavební ČVUT – třetí místo a odměnu 20 tisíc korun získali Jiří Krátký a Tomáš Gaál, kteří jsou také v prvním ročníku magisterského studia. Všichni ocenění jsou studenty ateliérů AMG1/AAKA, kde pracují pod vedením architektů Ladislava Kalivody, Martina Starka, Jiřího Nováka a Zuzany Marytové.

V soutěži zabodovala i Tereza Machačová, která získala sdílené 4 – 5. místo. Na návrhu pracovala pod vedením architekta Martina Starka mimo studium ve svém volném čase. Její umístění je o to cennější vzhledem k tomu, že je dosud studentkou bakalářského studia.

Soutěžící museli v dané lokalitě navrhnout areál studentského ubytování zahrnující studentské koleje včetně zázemí, polosoukromý park náležící hlavně studentům – to vše dle poměrně přísně stanovených regulativů. Zadaná kapacita kolejí činila 250 pokojů a studentských bytů o různé velikosti od jednolůžkových po dvoulůžkové. Návrh zahrnoval i revitalizaci stávající historické konzervárny na komunitní centrum, projekt přitom musel akceptovat požadavky památkářů a respektovat kulturně-historické dědictví. Vše přitom muselo být podle principů udržitelné architektury, v pasivním standardu s důrazem na kvalitu jak vnějšího, tak vnitřního prostředí a s využitím obnovitelných zdrojů.

Celé území bylo zapotřebí řešit v podrobnosti studie a minimálně jeden objekt kolejí až do podrobnosti vybraných stavebně-konstrukčních detailů včetně výpočtového ověření potřeby tepla na vytápění, přehřívání, či autonomie denního osvětlení. K požadavkům patřilo také doložit strategii dosažení akustického komfortu, koncepci požární bezpečnosti a další údaje.

Začátkem června se Jan Suchý a Lucie Formanová utkají v mezinárodním kole ve Varšavě s nejlepšími týmy z celého světa. V konkurenci necelé šedesátky týmů, kde bude mimo evropské země zastoupena například Jihoafrická republika, Mexiko či Jižní Korea, musí svůj návrh během stanoveného pětiminutového limitu představit odborné porotě.

Studentům gratulujeme a držíme palce do mezinárodního klání!